Lyssna

Nyhet / Publicerad 16 januari 2026

Fasteaktionen i Stigsjö 19/2

Den traditionella fasteauktionen till förmån för Act Svenska kyrkans livsviktiga arbete för fred. Auktion, servering, Stigsjökören medverkar. Torsdag 19/2 kl 18.30

Fasteauktion i Stigsjö församlingshem

Den traditionella fasteauktionen till förmån för Act Svenska kyrkans livsviktiga arbete för fred. Auktion, servering, Stigsjökören medverkar.

Torsdag 19/2 kl 18.30
Stigsjö församlingshem

”Från dina händer till där det händer” mellan 15/2-29/3 2026 lyfter Act Svenska kyrkans arbete i katastrofer och uppmanar samtidigt till handling här hemma.

Genom Act Svenska kyrkans unika nätverk av kyrkor och organisationer finns vi på plats över hela världen. Det är människor på plats som med stort mod och medmänsklighet agerar för att rädda liv och skänka hopp – mitt i katastrofen.

Vi lever alla under samma himmel och har ett ansvar för att ta hand om vår nästa. Engagerade människor i våra församlingar hör ihop med de människor som gör skillnad när katastrofen slår till i andra delar av världen. Vårt engagemang här i Sverige behövs kanske mer nu än någonsin. Fasteaktionen pågår mellan den 2 mars och den 13 april. Swisha din gåva till 900 1223 uppge SVK Härnösand.

”Ett nytt bud ger jag er: att ni ska älska varandra. Så som jag har älskat er ska också ni älska varandra” (Johannes 13:34).

Krig och konflikter förhindrar livsmedel att nå de som är i akut behov och driver samtidigt upp matpriserna. Klimatförändringarna påverkar människors möjligheter att kunna odla sin egen mat. 

Act Svenska kyrkan arbetar aktivt för att ge stöd och kunskaper så att jordbruket kan bli mindre sårbart och resurserna fördelas mer rättvist. 

Majsen är en symbol för en gröda och ett livsmedel som betyder mycket för många. Och på många platser i världen är den tätt förbunden med kampen om det dagliga brödet och möjligheten att försörja sig själv. Dela lika och rädda liv!

Var med och dela lika under Fasteaktionen
Vår tro leder oss till handling och vi agerar för varje människas rätt till ett värdigt liv. Tillsammans med människor över hela världen arbetar vi för förändring. För 150 kronor kan en jordbrukare i Sydsudan få utbildning i majsodling. Genom att dela med dig kan du bidra till att fler familjer får äta sig mätta, att barn får näringsrik mat och kan växa upp till friska individer. 

Gåvorna som samlas in under Fasteaktionen används där behoven är som störst.

Dela lika och rädda liv, swisha till 900 1223. Uppge: SVK Härnösand


Din gåva går bland annat till:

  • 110 kr räcker till en ”matkasse” för en familj i Filippinerna innehållandes ris, sardiner, köttfärs, socker, mjölk, nudlar, diskmedel och tvål.
  • 150 kr räcker till utbildning för en jordbrukare i Sydsudan. Utbildningen ger kunskap om majsodling, som är ett av världens mest odlade grödor och en basföda för många.
  • 160 kr räcker till fyra mangoplantor för en familj i Etiopien. Mangoplantan tillför ny näring till jorden, minskar erosionen, ger varierad mat och tryggare inkomster.
  • 650 kr räcker till ett team av socialarbetare i Filippinerna. I arbetet görs stödjande och utredande besök hos barnfamiljer som lever på gatan.

Vårdagjämning, Dela lika-dagen

Den 20 mars uppmärksammar Act Svenska kyrkan världens orättvisa fördelning av mat, makt och resurser. Vi kallar dagen för Dela lika-dagen.

Från dina händer till där det händer

Varje dag slås människors liv i spillror av krig och katastrofer. Just nu lever 300 miljoner medmänniskor i djup kris utan tillgång till det mest nödvändiga. Situationen är akut och vi behöver agera.

Från dina händer till där det händer

Varje dag drabbas människor av krig och katastrofer. 300 miljoner lever i djup kris utan det nödvändigaste. Läget är akut – vi måste agera.

Läs mer och ge en gåva