Konst & pärlterapi

Vernissage: Konst & pärlterapi

Nyhet Publicerad Ändrad

Välkommen till vernissage och workshop i Vilunda församlingshem tisdagen den 10 oktober kl. 15.00–17.00.

Projektet »Konst och pärlterapi«, med fokus på integration för kvinnor, började under 2023. Nu vill vi visa upp resultatet tillsammans med de kvinnor som har skapat konstverket! Varmt välkommen till Vernissage där vi pratar om konstprojektet. Och i en workshop får du testa på tekniken som vi har arbetat i. Vi »bygger konst« tillsammans.

Projektet skapades av Tina Nowrozy: Ledare för projektet, Brobyggare i Upplands Väsby kommun, aktiv integrationspedagog under språkcafé i Hammarby församling. Tina har aktivt och nära arbetat tillsammans med kvinnorna som har slutfört konstverket.

Medskapare till projektet är Lina-Ottilia Karlsson som är konstnär och författare. Lina-Ottilia har lagt grunden och sått fröet det praktiska konstnärliga arbetet.

Välkommen!