Foto: Annika Andersson/Hammarby församling

Samlas i prästgården!

Nyhet Publicerad Ändrad

För dig som letar efter en plats att samlas efter dop eller begravning i Hammarby kyrka finns den gamla prästgården. Prästgården ligger i anslutning till Hammarby kyrka, och där kan ni samlas för fest, firande, eller minnesstund.

Välkommen till den gamla prästgården vid Hammarby kyrka. Här kan 45 gäster samlas till olika tillställningar. Det finns möjlighet att ha dopfest i samband med dop i Hammarby kyrka. Eller önskar ni en intim plats för minnesstund vid begravning?

Passa då på att fråga efter Gamla Prästgården när ni ringer till Hamarby församling för att boka. Vi hjälper dig att boka den samtidigt. Här kan ni servera endera catering, eller egentillagad mat som ni tagit med.

Har ni några frågor eller funderingar om Prästgården, eller hur man bokar den, kontakta vår pastorsexpedition. Expeditionen har telefontid

- måndag till onsdag 10-12, 13-15
- torsdag 13-15
- fredagar 10-12.

För dopärenden ring Pia Antonsson, på tfn. 08 - 555 168 27.

För begravningsärenden ring Jeanette Enqvist på tfn. 08 - 555 168 28.

För övriga ärenden; kontakta någon av oss så hjälper vi dig vidare, eller kontakta vår växel; 08-555 168 00.

Foto: Annika Andersson/Hammarby församling