2020 års Tjugosjunde januari-pris går till Björn Wiman och Sanna Sjöswärd. Pressbild.
Lyssna

Sanna Sjöswärd tilldelas pris för Fading Stories

Föreningen Förintelsens överlevande delar varje år ut Tjugosjunde-januari-priset till någon som gjort något stort för att vi ska minnas förintelsen samt för att motverka antisemitism och rasism.

Björn Wiman, journalist och författare, och Sanna Sjöswärd, fotograf och författare, tilldelas 2020 års Tjugosjunde januari-pris.

Priset delas ut av Föreningen Förintelsens överlevande (FFÖ) i samband med minnesdagen för Förintelsens offer i Stockholms stora synagoga. "Båda har gjort mycket viktiga insatser för att hålla minnet av Förintelsen levande och motverka antisemitism och rasism", skriver föreningens ordförande i ett pressmeddelande.

På grund av coronapandemin kommer ingen publik att närvara vid minneshögtiden. Det gör däremot kung Carl XVI Gustaf och drottning Silvia. Bland talarna finns Eva Byk som överlevde Förintelsen och statsminister Stefan Löfven.

Prissumman på 10 000 kronor delas lika mellan Wiman och Sjöswärd.