Initiativet kommer från kyrkoherde Johan Linnman, som ville göra satsningen gemensam.
– Vår ledningsgrupp tyckte idén var jättebra, säger han.
Trots att Köping ligger i Västmanland valde pastoratet att åka till Borlänge.
– Borlänge ligger längre bort vilket gör att vi får en resa tillsammans. Alla bor tillsammans och vi spenderar dagarna ihop. För oss låg Borlänge också rätt i tid. Jag är ny kyrkoherde och många i personalen är nya. Vi är i en omstartsfas.
En annan viktig anledning till beslutet var att Gemensamma kursdagar erbjuder innehåll som riktar sig till hela bredden av uppdrag i Svenska kyrkan.
– Det finns nåt för alla yrkeskategorier och även för de förtroendevalda, säger Johan Linnman.
Personalen har också tagit emot satsningen positivt. I princip alla följer med till Borlänge.
– Gemensamma kursdagar är lite som en koncernfest, man får se sitt sammanhang. Det är inte alltid så tydligt för alla olika yrkesgrupper ute i församlingarna.
Att mötas över yrkesgränser och uppdrag ger en möjlighet att förstå varandras roller och se hur allt hänger ihop.
– Vi hade kanske gjort någon slags kick off-resa ändå. Men nu ordnade stiftet ett arrangemang för oss och det känns viktigt att vara med, säger Johan Linnman.
Text: Hanna Wallsten