Det i är i Etelhem det händer till helgen!

Nyhet Publicerad

Från lördag 6 feb och en vecka fram finns en liten PILGRIMSVANDRING med sju stationer till eftertanke och reflexion uppsatt vid SIGVALDE TRÄSK (inte Hageby träsk som tidigare aviserat.)

Sträckan går på vägen runt sjön Start och mål vid grillplatsen nere vid sjön. Det kan vara halt så broddar, vandringsstavar eller en spark kanske är att rekommendera.

Lördag den 6 feb kl 14-16 finns er präst på plats vid grillplatsen och håller igång elden och kanske kan svara på nån fråga eller lyssna på tankar och önskemål om vad vi vill med kyrkan. Ta gärna med nåt att grilla. Passa också på att åka längdskidor i de fina spåren också  (glöm inte att swisha ett bidrag till Etelhems idrottsförening som håller allt i stånd) och ta med en pulka till pulkabacken!

Lördag den 6 feb kl 18 , vid helgsmålsringningen, sätter sig vår musiker Olof vid orgeln i Etelhems kyrka (Inte Lye som tidigare aviserat) Kom in för en stunds musik och stillhet. Ett bra sätt att börja helgen.

Och på Söndag den 7 feb, Kyndelsmässodagen,  kl 10 firas Högmässa i Etelhems kyrka.

Varmt välkomna!