Porträttbilder av Per Herngren och Ulf Bjereld mot bakgrund med mörk himmel där taggtråd och en flygande duva syns.
Lyssna

Nyhet / Publicerad 24 mars 2026

Att tala med fienden

Samtalskväll 12 april i Sjömanskyrkan med Ulf Bjereld, prof i statsvetenskap, som pratar om den politiska uppgiften att lösa motsättningar för fredens och klimatets skull. Gäster även Per Herngren, Johanna Larsson och Alexandra Sewell.

Samtal på Skeppet i Sjömanskyrkan

Välkommen till en späckad kväll på Skeppet med flera intressanta gäster med olika blick på temat för kvällen! Ulf Bjerled inleder kvällen ur ett politiskt perspektiv, och efter pausen Per Herngren om ickevåld och civil olydnad, och Johanna Larsson och Alexandra Sewell bakom projektet Försoningsteater. 

Söndag 12 april kl. 18
Sjömanskyrkan, Skeppet

 

Läs mer om Samtalskvällen med Ulf Bjereld och hela serien samtal om vår tids ödesfrågor. 

Samtalskvällar i Sjömanskyrkan

Fördjupande samtal om vår tids ödesfrågor. Under våren 2026 gästar bland andra Cecilia Uddén, Ulf Bjereld och Per Starke. Välkommen till Sjömanskyrkan!

”De begravde oss men visste inte att vi var frön”

Pontus Bäckström skriver om krig, förtryck, frihet, om hur historien upprepar sig och om hur det långt under stenarna växer ett hopp.

Jag vill göra medmänniskan great again

Nina Konnebäck om normaliseringsprocessen och kyrkans uppdrag att stå fast vid människovärdet

Ingen hinner fram återuppstår!

Ludvig Lindelöf och Pontus Bäckström sprattlar till och släpper nya avsnitt av podden Ingen Hinner fram. Efter dryga två års tystnad har prästerna spelat in 10 nya avsnitt om 10 Guds bud.

Vandra med andra

Längs havet, i skogen, åt väster och öster... En timme eller en dag. Följ med på vandring med Pilgrimscentrum!

Påsk

Här hittar du allt som händer under påsken i Carl Johans Pastorat.