Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Botkyrka församling Besöksadress: Grödingevägen 4, 14730 Tumba Postadress: Box 240, 14701 Tumba Telefon: +46(8)53022200 E-post till Botkyrka församling

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Nya sätt att vara kyrka

En kortfilm om hur Svenska kyrkans arbete i Botkyrka och andra delar av Sverige anpassas när det kommer många nyanlända.

I Ljusets kyrka i Botkyrka möts människor från hela världen. Och så ser det ut i kyrkor på många håll i Sverige. I den här filmen får du se hur Svenska kyrkan arbetar för att möta nyanlända och få dem att bli en naturlig del av vår verksamhet. Filmen visar arbetet i Söderhamn, Hammarbykyrkan och i Ljusets kyrka. Arbetet kretsar kring integration och delaktighet, att vi får lära av varandra.