- Jag fick frågan om jag ville sy nattvardsdukar till Tumba kyrka och Ängskyrkan och det ville jag gärna göra, berättar Monica.
Hon är ideell medarbetare i församlingen och även aktiv i Tumba kyrkas/Ängskyrkans verksamhetsråd.
Monica ställer upp sin symaskin hemma på köksbordet och gör sig redo att sy några nya nattvardsdukar till Botkyrka församling. Tyget till dukarna är återbrukat, Monica har nämliget använt några av sina gamla dukar.
Roligt och meningsfullt
- Jag började under hösten och sydde först fem dukar som jag lämnade i Ängskyrkan. Under julhelgen sydde jag ungefär lika många till Tumba kyrka, säger Monica.
Och några fler nattvardsdukar har det hunnit bli sedan dess. Monica berättar att det både har varit en rolig och meningsfull arbetsuppgift för henne.
Varje duk tar bara en liten stund att göra. När kanterna är fållade syr hon fast ett litet dekorativt kors på duken.
Återbrukade nattvardsdukar är en del av Botkyrka församlings miljöarbete.