Repetitionerna är redan i full gång denna onsdagskväll och flera olika dansgrupper gör sig redo att möta publiken i Tumba kyrka på den sista av tre evenemang i serien Världsmusik i Vinterkväll.
Nikola bjuder generöst på kaffe och fikabröd och ber mig att slå mig ner i föreningens lilla kaffehörna. Här har Nikola spenderat flera dagar i veckan sedan han som sexåring började dansa.
– Det här har blivit som mot andra hem. Främst är dansen ett sätt att få träffa andra serber så att vi kan få bevara vår fina kultur och lära mig språket. Det var svårt för mig att bevara serbiskan innan jag började dansa aktivt. Genom umgänget hittade jag gemenskap där jag kunde vara helt trygg i mitt språk, säger Nikola och ser märkbart berörd ut.
Nikola berättar att serbisk folkdans är väldigt stort i Serbien. Det finns hundratals folkensembler i hela landet. Serbien har till och med den nationella kammaren som kallas "Kolo" som representerar serbisk tradition, seder och danser i landet och utomlands.
Vad är utmärkande för serbisk dans?
– Den är väldigt unik. Flera olika typer av danser beroende på varit i Serbien dansen har sitt ursprung. I norra Serbien har vi mycket inspiration från ungrarna och österrikarna. Typisk centraleuropeisk dans. Om man rör sig lite mer söderut mot Bulgariska gränsen så får vi lite mer vassa danssteg, mycket mer machodans med högt tempo. Mot bergen har vi mycket dans på plattfot. Kostymerna, folkdräkterna, skiljer sig ganska mycket åt.