Postludium 23 augusti

Nyhet Publicerad Ändrad

"Ibland är det svårt med orden". Barnkören sjunger veckans postludium, ackompanjerat av organist Torbjörn Widfeldt. Söndagens tema är "Tro och liv".

23 augusti: ”Ibland är det svårt med orden”

På 11 söndagen efter trefaldighet är temat ”Tro och liv”, där texterna handlar om hur Gud ogillar duktighet som bara syftar till att framstå som god inför andra, och istället efterfrågar ödmjukhet och ärligt engagemang. Vi får här lyssna till Barnkören, som sjunger om att Gud blir glad när vi kommer till honom, även när vi inte vet vad vi ska säga. Texten är skriven av Anita Bohl, som i många år verkat i Karlskoga församling. Hon har skrivit ett flertal texter till psalmer och körsånger.

Ibland är det svårt med orden,
men då får vi be ändå.
För Gud blir så glad åt detta,
att vi kommer och klappar på.

Han ser hur det är i hjärtat,
längst in, där vår längtan bor.
Så utan dom vackra orden
får vi tala med honom
ändå.​