Postludium 2 augusti

Nyhet Publicerad Ändrad

”Trång är porten”. Veckans postludium bjuder på trestämmig sång från organist Torbjörn Widfeldt och Eva Hell Widfeldt. Söndagens tema är ”Andlig klarsyn”.

2 augusti: 8 söndagen efter trefaldighet

Åttonde söndagen efter trefaldighet är temat ”Andlig klarsyn”, och i evangelietexten talar Jesus om att gå in genom den trånga porten och gå den smala vägen för att komma till livet. En av våra mest kända nu levande psalmförfattare är Margareta Melin (f. 1935), som skrivit texten till sex psalmer i 1986 års psalmbok (t. ex. 605 ”Gud bor i ett ljus” och 608 ”Vi sätter oss i ringen”). 1995 tillkom en samling korta, kärnfulla texter för samtliga sön- och helgdagar under kyrkoåret, vilken kom att kallas ”Kärnord”. Texterna tonsattes av nitton olika tonsättare i en medvetet enkel stil utan stämsång, avsedd att kunna sjungas av församlingen. Här en egen tonsättning av ”Trång är porten” för trestämmig kör (sopran, alt och baryton) i fransk valsstil. 

Trång är porten till livet
som för barnet i födandets stund.
Trångmålet mynnar i frihet
och sorgen i sång.

(ur ”Kärnord” av Margareta Melin)

Här kan du se veckans postludium direkt via Youtube.