Postludium 17 maj

Nyhet Publicerad Ändrad

”Gud är mitt ibland oss”. Organist Torbjörn Widfeldt spelar veckans postludium på orgeln i Bollebygds kyrka. Söndagens tema är ”Bönen”.

17 maj: Gud är mitt ibland oss

Melodin till psalm 79 i psalmboken är hämtad från ”Neuaufgesetztes Psalm- und Choralbuch” tryckt i Frankfurt 1718 utan angiven tonsättare. Den har funnits med i den svenska psalmboken sedan 1937, då som nummer 209 i översättning av Torsten Fogelqvist. Texten uttrycker både högstämd lovsång och innerlig bön om mottaglighet för Guds närvaro, vilket också den sångbara melodin avspeglar. Här ett koralförspel i 1700-talsstil med imiterande motiv och stegrande crescendo.

Gud är här tillstädes.
Låt oss nederfalla
Och hans höga namn åkalla.
Gud är mitt ibland oss.
Allt i oss må tiga,
Sig till Herrans dyrkan viga.
Den han här
Kommer när
Slår sitt öga neder,
Tystnar och tillbeder. 

(Fogelkqvists översättning i 1937 års psalmbok nummer 209)