När min mormor föddes fick kvinnor inte bestämma över sin egen kropp, sina egna pengar eller sin egen framtid. Det dröjde länge innan normerna i vårt samhälle gav kvinnor rätten och möjligheten att höras, utbilda sig på lika villkor o s v.
Det finns fortfarande på vissa håll ett starkt motstånd mot att kvinnor får vara förmedlare av Guds ord, som präster i vår kyrka. Men idag är det många kvinnor som blivit kallade främst till präster, men också till imamer och andra religiösa ämbeten. Jesus kallar oss alla, män och kvinnor, att vara lärjungar och arbetare i hans ”trädgård”.
För att vi ska få en värld i fred och frihet, så kan inte en majoritet av befolkningen (jag räknar även in barnen, som fortfarande behöver en röst i världen, och som Jesus ivrade så för) vara förtryckt eller satt på undantag. Där man gett kvinnor och unga bra villkor så har samhällen blomstrat.
När systrarna Marta och Maria bjöd in Jesus till sitt hem, så ville Maria genast sätta sig vid mästarens fötter och lyssna till honom. Och Jesus talade. Det störde den andra systern, för som kvinna skulle man enligt normen inte som männen sitta vid mästarens fötter och ta emot undervisning, man skulle passa upp. Då säger Jesus till Marta, att Maria gör det rätta och med hans inbjudan så vill jag tro att även Marta kom och satte sig för ett samtal. Så ville Jesus ha det. Och på den tiden var det verkligen ett ”brott” mot tidsandan.
Här visar Jesus att han vill nå och komma varje människa nära med budskapet om Guds kärlek, oavsett kön, ålder eller bakgrund. Och att vi ska bära det budskapet vidare i våra ord och handlingar. Bibeln tar upp flera fantastiska berättelser om hur Jesus möter kvinnor och ger dem en röst, som undanröjer alla tvivel om att Gud gör skillnad på människor. Däremot har han tack och lov gjort oss olika. Amen.
Lotta