Pianoafton med Jan Daniëls

Nyhet Publicerad

En kväll med klassisk musik av bl.a. Chopin och Skrjabin.

Musikgudstjänst i Götlunda kyrka
Söndag 28 augusti kl. 18:00
Präst: Anna Katri Kuronen

Fri entré.

 

Jan Daniëls är född i Aschaffenburg i Tyskland, och bor sedan år 2016 i Sverige. Efter sina gymnasiestudier i Västerås börjar han sin högre musikutbildning på Kungliga Musikhögskolan i Stockholm för Anders Kilström, där han den här vårterminen tog sin kandidatexamen. Det sista året spenderade han på utbyte i Cosenza i Italien, och nästa år fortsätter musikstudierna i Paris. Jan har medverkat på och vunnit ett flertal tävlingar, bland annat på Steinway Piano Festival i Stockholm och den 5:e Internationella Musiktävlingen “Gustav Mahler” i Italien. Även som kammarmusiker och repetitör är Jan en efterfrågad pianist.