Ljuvliga sommar i Härlövs kyrka

Nyhet Publicerad Ändrad

Vägkyrkan är öppen 5-18 augusti, kl 10-17.

Vägkyrkan är öppen 5 -18 augusti, kl 10-17. Då serverar våra sommarvärdar Kajsa Johansson, Tilda Johansson och Felicia Svärd kaffe med hembakt, de erbjuder enkla guidningar av kyrkan och skattjakt för barn.

Dessutom i Härlövs kyrka:

Fredag 9 augusti kl 15  Musikandakt med eftermiddagsfika.

Söndag 11 augusti kl. 19 Musik i sommartid - ”Guds lov i naturen” Pär F Nilsén och Kerstin Jansson. Välkomna till en konsert där livet, kärleken och naturen kommer genomsyra musiken och texterna. Detta gör vi genom en härlig blandning av nordiska romanser och den sakrala musikskatten. Pär F Nilsén, sång. Kerstin Jansson, piano.

Torsdag 15 augusti kl 19 Musikandakt. Kjell Magnusson och
Mats Nilsson spelar och sjunger en härlig blandning av andliga sånger.
Elisabet Cárcamo Storm .

Fredag 16 augusti kl 15 Musikandakt med eftermiddagsfika.