Lyssna

Gudstjänst Askel sovinthoon – steg för försoning

Inom ramen för Askel sovinthoon – steg för försoning samlas vi till gudstjänst i Luleå domkyrka den 10 maj kl. 11.00. Medverkar gör Martin Modéus och biskop Åsa Nyström.

Svenska kyrkan i Luleå stift bjuder in till en gemensam gudstjänst i Luleå domkyrka som en del av Askel sovinthoon – steg för försoning. Gudstjänsten är ett led i den pågående försoningsprocessen med fokus på de före detta elever som vistades i arbetsstugorna i Norrbotten, och knyter an till de tematräffar som genomfördes hösten 2025.

Vi kommer fira en gudstjänst med starka inslag av meänkieli, bland annat musik och psalmsång. Gudstjänsten leds av ärkebiskop Martin Modéus och Åsa Nyström, biskop i Luleå stift.

Gudstjänst Askel sovinthoon

Luleå domkyrka
Söndag 10 maj kl. 11.00
Medverkande: Ärkebiskop Martin Modéus, biskop Åsa Nyström och landshövding Lotta Finstorp.

 

Gudstjänsten genomförs i samarbete mellan Svenska kyrkan, STRT, Met Nuoret, Länsstyrelsen i Norrbottens län och Region Norrbotten.

Välkommen!

Kontakt

Ritvaelsa Seppälä

Ritvaelsa Seppälä

Stiftsadjunkt, Luleå stift

Askel sovinthoon – steg för försoning

Under höstterminen har Svenska kyrkan och Svenska Tornedalingars Riksförbund – Tornionlaaksolaiset (STR-T) välkomnat intresserade till samlingar om kyrkans roll i arbetsstugornas verksamhet och sprida kunskap om historien.