Foto: UHK

Luciacafé på Gentzgasse

Nyhet Ändrad

2:a och 3:e December, 1:a Advent, bjuder vi in till Lucia-Café. Luciatåg, Jul-Smörgåsar, Lussekatter, Glögg, Varmkorv, Fiskdamm och mer... Försäljning av Julpynt, Textil, Sverige-Prylar samtidigt längre ner på gatan.

Kl 12_00-17:00 2/12 och 3/12 välkommnar vi till luciacafét på årets julmarknad. Lokalen är, som förra året, Gentzgasse 22-24, i Pfarrsaal St. Gertrud.
De berömda jul-smörgåsarna (skinka, anjovis, julost...) är tillbaka! Därtill finns kaffe med lussekatter, glögg, korv, godis, fiskdamm och förstås luciatåg från Svenska Skolan (3/12) och Svenska kyrkans kör (2/12). 

Dina stora julinköp gör du även i år genom vår click and collect. Men vår affär med julpynt, textil, böcker, Sverige-souvenirer och mer har öppet kl 12-18 i kyrkans lokaler på Genzgasse 10 - praktiskt nog ett stenkast från cafét!