Foto: Anita Fors

Pastoratsdag i Kuoksu 21 maj

En av de vackraste byarna längs Torneälven, Kuoksu, bjöd på riktigt fint sommarväder under Pastoratsdagen i söndags.

Foto: Anita Fors

Pastoratsdagen inleddes i Kuoksu kapell och kl 11:00 fylldes kapellet av glada och förväntansfulla deltagare. Ca 60 personer kom till gudstjänsten som leddes av Anna Kuoksu, Inger Rauhala-Öhberg och Mikael Pekkari. 

Det gick en bokad buss från Kiruna på morgonen så det var många Kirunabor som fick se Kuoksu från sin bästa sida denna fina och varma försommardag.

Foto: Anita Fors

Efter gudstjänsten bjöds det på kyrkfika på hembygdsområdet som ligger bredvid kapellet. Kyrkans unga från Kiruna grillade korv på löpande band och inne i den stora kåtan fanns det kaffe och kaka.

Foto: Anita Fors

Med utsikt över den vackra Torneälven fanns det tid till att umgås och fika innan vi fick vinka av de 30-tal personer som återvände till Kiruna med buss. En mycket fin och lyckad Pastoratsdag! Tack till alla som deltog och ett särskilt tack till Kyrkans Unga som fixade kyrkfikat.