Visby domkyrkoförsamling

Prata med oss

Kontakt

Visby domkyrkoförsamling Besöksadress: Norra Kyrkogatan 4, 62155 VISBY Telefon: +46(498)206800 E-post till Visby domkyrkoförsamling

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Till innehållet

Kontakt och personal


Församlingsexpeditionen
Församlingens nav som servar både internt och externt. Välkommen att höra av dig till oss för att få information om verksamhet eller medlemskap, anmäla dig till verksamhet eller som frivillig, boka dop, vigsel eller begravning.
Under rubrikerna här intill hittar du kontaktvägar till personal och förtroendevalda.

Telefon: 0498-20 68 00
Besöksadress: Norra Kyrkogatan 2
Postadress: Norra Kyrkogatan 4, 621 55 Visby
Besökstid: mån-fre 8.00-16.00, ons 11.00-16.00
(lunchstängt 12.00-13.00)
Telefontid mån, tis, tor, fre 8.00-12.00, onsdagar 13.00-16.00
 
Söker du någon av våra präster, diakoner eller musiker? Du hittar dem längre ner på sidan. Prästerna är Camilla, Cecilia, Doris, Elisabeth, Karen och Mats. Diakoner är Gunnar och Laila, och våra musiker heter Alma, Berith, Claes och Hans-Gunnar.
 
...................................................................................
 
Kyrkogårds- och fastighetsförvaltningen
Välkommen att höra av dig till oss för att få information i fastighets-, kyrkogårds-, gravrätts- och begravningsfrågor.
 
Telefon: 0498-20 68 80
Skicka e-post
Telefontid: vardagar 8-12.
Besöksadress: Peder Hardings väg 14
Postadress: Norra Kyrkogatan 4, 621 55 Visby
Besökstid vardagar 9.30-12, 13-16.
 
...................................................................................
 
Förskolan Sankta Maria
Visby domkyrkoförsamling är huvudman för förskolan Sankta Maria som med fokus på utomhuspedagogik öppnat en avdelning i Terra Nova kyrkans lokaler.
 
Telefon: 0498-20 68 70
Skicka e-post
Besöksadress: Terra Nova kyrkan, Terra Nova torg 9
 

Personal

A
Agneta Krantz
Pedagog
Direkttel 0498-20 68 65
Mobiltel 072 - 240 68 65
E-post agneta.krantz@svenskakyrkan.se
 
- - - - -
 
Alma Hedlund Emilsson 
Musiker, Terra Nova kyrkan
Direkttel 0498-20 68 77
Mobiltel 073 - 107 30 23
E-post. alma.emilsson@svenskakyrkan.se 
 
- - - - -

Anneli Söderstrand
Husvärd i distrikt Söder – Terra Nova kyrkan
Direkttel 0498-20 68 75
E-post. anneli.soderstrand@svenskakyrkan.se 
 
- - - - -

Anette Gardell
Krematorievaktmästare, arbetar i krematoriet samt i Allhelgonakapellet
Direkttel 0498-20 68 91
E-post: visby.krematoriet@svenskakyrkan.se 
 
- - - - -

Anette Lindström
Lokalvårdare/värdinna, kyrkogårds- och fastighetsförvaltningen
Växeltel 0498-20 68 80
E-post: visby.kyrkogardsforvaltningen@svenskakyrkan.se
 
- - - - -
 
Anette Löfkvist
Kyrkogårdsarbetare
Växeltel 0498-20 68 80
E-post: visby.kyrkogardsforvaltningen@svenskakyrkan.se
 
- - - - -
 
Ann Engström
Kyrkogårdsarbetare
Växeltel 0498-20 68 80
E-post: visby.kyrkogardsforvaltningen@svenskakyrkan.se

B
Berith Tivell
Kantor. Visborgskyrkan
Direkttel 0498-20 68 63
Mobiltel 073-981 87 59
E-post berith.tivell@svenskakyrkan.se  


C
Camilla Vallhagen
Präst
Direkttel 0498-20 68 17
Mobiltel 070-973 35 23
E-post camilla.vallhagen@svenskakyrkan.se 
 
- - - - -
 
Cecilia Nyberg
Domkyrkokaplan
Direkttel 0498-20 68 66
Mobiltel 070-570 68 66
E-post Cecilia Nyberg 
 
- - - - - 

Christel Malmberg
Förvaltningsassistent, Kyrkogårds- och fastighetsförvaltningen
Direkttel 0498-20 68 80
E-post visby.kyrkogardsforvaltningen@svenskakyrkan.se 
 
- - - - -

Christian Strängborn
Förman, Norra kyrkogården
Direkttel 0498-20 68 90
Mobiltel 073-368 13 28
E-post visby.norrakyrkogarden@svenskakyrkan.se 
 
- - - - -

Christina Engström
Diakoniassistent, Birkagården
Direkttel 0498-26 32 11
E-post visby.info.birkagarden@svenskakyrkan.se
- - - - -

Claes Holmgren
Domkyrkoorganist, Huvudansvarig för musikverksamheten. Ledare för bland annat Oratoriekören.
Direkttel 0498-20 68 52
Mobiltel 070-655 81 45
E-post claes.holmgren@svenskakyrkan.se  

D
Doris Lemke Komminister
Distrikt södra
Direkttel 0498-20 68 14
Mobiltel 070-618 88 24
E-post doris.lemke@svenskakyrkan.se 

E
Elisabeth Norrby
Verksamhetsledare
Förskolechef
Distrikt Söder – Terra Nova kyrkan
Direkttel 0498-20 68 73
Mobiltel 072-518 05 63
E-post: elisabeth.norrby@svenskakyrkan.se 
 
- - - - -
 
Elisabeth Sjölander
Sjukhuspräst
Direkttel 0498-20 68 43
Mobiltel 070 - 520 68 43
E-post: elisabeth.sjolander@svenskakyrkan.se

F
Frans Haraldsson
Fastighetsskötare
Mobiltel 070-547 86 96
E-post frans.haraldsson@svenskakyrkan.se 
 
G
Gunnar Holten
Diakon
Direkttel 0498-20 68 13
Mobiltel 070-520 68 13
E-post gunnar.holten@svenskakyrkan.se 

H
Hans Nilsson
Kamrér
Direkttel 0498-20 68 08
Mobiltel 0707-307 619
E-post: hans.b.nilsson@svenskakyrkan.se
 
- - - - -
 
Hans-Gunnar Engström
vik. kantor
Telefon växel 0498-20 68 00
 
- - - - -

Hélène Sandsjö
Förman, Södra/Östra kyrkogården
Direkttel 0498-20 68 83
Mobiltel 070-211 03 96
E-post visby.ostrakyrkogarden@svenskakyrkan.se
 
- - - - -
 
Håkan Sandström
Kyrkogårdsarbetare
Växeltel 0498-20 68 80
E-post: visby.kyrkogardsforvaltningen@svenskakyrkan.se

I
Ingrid Gustafsson
Husvärd, Församlingshuset intill domkyrkan
Direkttel 0498-20 68 22
Mobiltel 072-556 24 00
E-post ingrid.gustafsson@svenskakyrkan.se 
 
- - - - -

Ingrid Lingvall
Vuxenverksamhetsansvarig, Visborgskyrkan
Direkttel 0498-20 68 64
Mobiltel 070-362 68 05
E-post ingrid.lingvall@svenskakyrkan.se 

J
Jacob Ahlin
Projektledare
Direkttel 0498-20 68 59
Mobiltel 070-211 69 88
E-post jacob.ahlin@svenskakyrkan.se
 
- - - - -
 
Jenny Halldén
Vaktmästare
Direkttel 0498-20 68 40
Mobiltel 070-515 95 15
E-post visby.vaktmasteriet@svenskakyrkan.se 
 
- - - - -
 
Jesper Ridne Ahlqvist
Kyrkogårdsarbetare
Växeltel 0498-20 68 80
E-post: visby.kyrkogardsforvaltningen@svenskakyrkan.se
 
- - - - -

Johan Arvidsson
Kyrkogårdsingenjör
Arbetar bl a med planerings- och projekteringsfrågor t.ex. träd- och skötselplaner
Direkttel: 0498-20 68 84
Mobiltel: 070-305 00 99
E-post: johan.arvidsson@svenskakyrkan.se 

K
Karen Holm 
Komminister, Terra Nova och Visborgskyrkan
Direkttel: 0498-20 68 47
Mobiltel: 070-508 44 94
E-post: karen.holm@svenskakyrkan.se 
 
- - - - -
 
Katarina Persson
Pedagog
Direkttel: 0498-20 68 72
Mobiltel: 070 - 285 21 02
E-post: katarina.persson2@svenskakyrkan.se

L
Laila Larsson
Diakon
Direkttel 0498-20 68 16
Mobiltel 070-380 68 16
E-post laila.larsson@svenskakyrkan.se 
 
- - - - -
 
Lina Bronner
Vaktmästare
Direkttel 0498-20 68 40
E-post visby.vaktmasteriet@svenskakyrkan.se 
 
- - - - -

Liza Christensen
Husvärd, Visborgskyrkan
Direkttel 0498-20 68 05
Mobiltel 076-527 67 54
E-post liza.christensen@svenskakyrkan.se

M
Madeleine Lundquist
Kyrkogårdsarbetare
Växeltel 0498-20 68 80
E-post: visby.kyrkogardsforvaltningen@svenskakyrkan.se
 
- - - - - 
 
Maria Norderbrim
Domkyrkoklockare
Direkttel 0498-20 68 19
Mobiltel 070-629 68 40
E-post: maria.norderbrim@svenskakyrkan.se 

- - - - -

Mats Ahlqvist
Kyrkogård- och fastighetschef
Direkttel: 0498-20 68 82
Mobiltel 070-655 81 24
E-post: mats.ahlqvist@svenskakyrkan.se 
 
- - - - -

Mats Hermansson
Domprost, Församlingens kyrkoherde
Direkttel 0498-20 68 48
Mobiltel 070-341 39 10
E-post mats.hermansson@svenskakyrkan.se 
 
- - - - -
 
Mattias Wahlgren
Kommunikatör
Direkttel 0498-20 68 46
SMS 0706-00 92 26
E-post Mattias Wahlgren  
 
- - - - -

Mikael Jacobsson
Kyrkogårdsarbetare, Södra & Östra kyrkogården
E-post: visby.kyrkogardsforvaltningen@svenskakyrkan.se
 
- - - - -

Mikael Larsson
Vaktmästare , Domkyrkan
Direkttel 0498-20 68 40
Mobiltel 070-515 95 15
E-post visby.vaktmasteriet@svenskakyrkan.se 
 
- - - - -

Monica Öberg
Förvaltningsassistent. Svarar när du ringer Församlingsexpeditionen. Bokar dop, vigsel och begravning. Informerar om gudstjänst, verksamhet och medlemskap. Tar emot din anmälan till verksamheter.
Växeltel 0498-20 68 00
Direkttel 0498-20 68 01
Mobiltel 072-510 68 01
E-post monica.oberg@svenskakyrkan.se 

O
Ola Olsson
Husvärd, Församlingshuset vid domkyrkan
Direkttelefon 0498-20 68 60
Mobiltel 070-685 68 60
Epost: ola.olsson@svenskakyrkan.se 

P
Pia Toftenius
Församlingspedagog, Domkyrkan
Direkttel 0498-20 68 07
Mobiltel 070-608 11 19
E-post: pia.toftenius@svenskakyrkan.se  

R
Raimond Molander
Församlingsstrateg
Direkttel 0498-20 68 67 
Mobiltel 070-574 20 05
E-post: raimond.molander@svenskakyrkan.se  
 
- - - - - 
 
Rosmarie Vatheuer
Kyrkogårdsarbetare
Växeltel 0498-20 68 80
E-post: visby.kyrkogardsforvaltningen@svenskakyrkan.se

T
Tommy Wissing
Föreståndare, Birkagården
Direkttel 0498-26 32 11
Mobiltel 070-574 20 06
E-post tommy.wissing@svenskakyrkan.se  

U
Ulrika Kolberg
Personal- och arbetsmiljöhandläggare
Arbetar 50% och är säkrast anträffbar på förmiddagar
Direkttel 0498-20 68 09
Mobiltel 072-210 68 09
E-post ulrika.kolberg@svenskakyrkan.se  

Y
Ylva Åkerman
Förvaltningsassistent. Svarar när du ringer Församlingsexpeditionen. Bokar dop, vigsel och begravning. Informerar om gudstjänst, verksamhet och medlemskap. Tar emot din anmälan till verksamheter.
Växeltel 0498-20 68 00
Direkttel 0498-20 68 02
Mobitel 072-550 68 02
E-post ylva.akerman@svenskakyrkan.se