Vad vill du att Svenska kyrkan ska göra?

Nomineringsgrupper i Svenska kyrkan Växjö

De grupper man röstar på i kyrkovalet kallas nomineringsgrupper. De motsvarar ungefär partier i de allmänna valen. Olika grupper står för olika hjärtefrågor. Här nedan finns de grupper som kandiderar lokalt i Växjö pastorat.

Nomineringsgrupper i Växjö lokalt

Arbetarpartiet Socialdemokraterna

Kontaktperson: Per Jodenius, 070-299 22 84, e-post: per.jodenius@socialdemokraterna.se
Hemsida: www.svaxjo.se

Borgerligt alternativ

Kontaktperson: Björn W Stålne, 0705-471662, e-post: kyrkstolne@gmail.com
Hemsida: borgerligtalternativ.nu

CENTERPARTIET

Kontaktperson: Lena Johansson, 070-310 38 00,
e-post: lena@hardala.se                           
Hemsida: www.centerpartiet.se/lokal/kronoberg/vaxjo         

Frimodig kyrka

Kontaktperson: Gitten Öholm, e-post: gittenoholm@gmail.com
Hemsida: www.frimodigkyrka.se

Kristdemokrater i Svenska kyrkan

Kontaktperson: Bertil Olsson, e-post: bertil.olsson@enlevandekyrka.se
Hemsida: www.krsvenskakyrkan.se/vaxjo-stift/

Miljöpartister i Svenska kyrkan de gröna

Kontaktperson: Marita Bengtsson, e-post: marita.bengtsson@gmail.com
Hemsida: www.mpsk.se

Partipolitisk obundna i Svenska kyrkan

Kontaktperson: Karin Ljung, 0709-697445, e-post ljung.karin@hotmail.com
Hemsida: www.posk.se/vaxjo                 

Sverigedemokraterna

Kontaktperson: Pernilla Wikelund, e-post: pernilla.wikelund@sd.se
Hemsida: www.sd.se

För mer information om grupper som kandiderar till Växjö stift och Svenska kyrkan nationellt