Via Dolorosa- smärtans väg

Nyhet Publicerad

Elisabeth Ohlson Wallin visar upp sina starka bilder om ungas ohälsa och tyst mobbing i en utställning i Kungsholms kyrka.

Via Dolorosa betyder smärtans väg. Vi är nu i en tid som är så annorlunda mot bara för någon vecka sedan. Det är en smärtans väg när konsekvensen av coronaviruset stänger samhälle och värld. Och gör oss sjuka.

Smärtans väg är även den utsatthet som många unga lever under, i hem och skola. Elisabeth Ohlson Wallin vill lyfta den tysta mobbningen och ungas ohälsa genom sina starka bilder, Via Dolorosa. Bilderna ska inte nedslå oss. De ska få oss att agera, våga se och vilja förändra!

Kreativt och hoppfullt applåderar kl. 20.00 människor i hem och på balkonger sjukvårdens insatser. Och vi kan göra mer.

Kl. 08.00 varje dag ber vi för barnen.
Alla friska, sjuka, oroliga, lekande, skrattande, förtvivlade barn.
Ja, för alla barn som lever Via Dolorosa. Vi ber för barnen i hela vår värld, att varje barn får leva Via sanitatis, hälsans väg.