Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Västermalms församling Besöksadress: Arbetargatan 21, 11245 STOCKHOLM Postadress: Box 49019, 10028 STOCKHOLM Telefon:+46(8)6504900 E-post till Västermalms församling

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Uruppförande av juloratorium

Essinge kammarkör framför tillsammans med Gustaf Vasa kammarkör det nyskrivna juloratoriet ”herdarnas och folkets berättelse” av Ylva Q Arkvik på trettondagsafton.

Musiktankar
Min ingång i juloratorieprojektet var en lust efter att få skriva positiv och glad musik. Mina senaste oratorier har kretsat kring Uppenbarelseboken med död och straff, och ett nyskrivet Stabat Mater med en text om kvinnors kamp idag. Nu kände jag en stark längtan efter att tonsätta en glad men kraftfull text och vad kan vara gladare och kraftfullare än julevangeliet och här har Ture Rangströms och Tuvalisa Rangströms texter varit mycket inspirerande med sina ordmålningar.

Vi hade många möten där vi pratade om innehåll och sakta men säkert började ett oratorium att ta form. De slutliga texterna som jag fick i min hand har varit härliga att skriva musik till och jag har fått förtroendet att låta det musikaliska styra. Jag har strävat efter att hålla den musikaliska strukturen enkel, en annan viktig ingrediens är drivet framåt, både i text och musik. Tonspråket befinner i en sammanhållen klangvärld och binder ihop mänsklighetens resa från början till slut. I den längsta satsen ”Herden Lukas” återkommer melodier från tidigare satser och skapar igenkänning. I duetten ”Förtvivlan och förväntan” samlas smärtan som växt till sig under resan men den bygger även upp en förväntan inför det som kommer. Här har jag använt många instrumenteffekter och klangerna är bitvis sträva. Den sista satsen byggs sakta upp med vokaliser i kören och crescendo i orkestern till ett rungande forte som långsamt får klinga ut.
Ylva Q Arkvik

Makternas lekar
En annan dag var jag på väg till Strindbergs sista bostad i Blå tornet vid Drottninggatans högsta punkt. Jag tog kurs och klev ombord på Buss nummer ett. Den blåa farkosten väntade tålmodigt vid torget på Stora Essingen. Jag var på väg att prata om en kommande musikafton på Strindbergs Intima teater och om vår nationalförfattares musikaliska drömmar. Förutom sina klassiska hjältar typ Beethoven och Haydn så livades han av den unga fräcka högmodiga tonsättargenerationen med Ture Rangström (min namne och farfar) i spetsen och Tor Aulin bland Beethovengubbarna. Jag skruvar upp ljudet med ”Ludvig van” i mina öron och faller i tankar kring musiken i vandringsdramerna och vägen till Till Damaskus, lidandet i Påsk och mysteriespelet cykler i Advent. Strindbergs Makter avvaktar längs stråten.

I korsningen av Sankt Eriksgatan och Flemminggatan byter jag buss och blir stoppad på gatan av en vänlig man som säger: ”Hej Ture! Kan du tänka dig att skriva texten till ett nytt juloratorium?” Den Okände som jag plötsligt känner igen visar sig vara Stefan Fred som bra länge grunnat på att vara förmedlande länk mellan den begåvade komponisten Ylva Q Arkvik och hennes omtumlade librettist. På den vägen är det. Med Lars Fredéns hängivna hjälp vågade vi resan.

Strindberg drömde om ett ”oratorium för urstenar med ackompanjemang af färglavar”. Ylva, Tuvalisa och undertecknad träffades regelbundet på konditori Gunnarssons på Götgatan där vårt vandringsdrama till Juloratorium tog ton och form.
Ture Rangström

 

Ylva Q. Arkvik har en gedigen musikbakgrund, men vägen till komposition var ändå inte alldeles rak. Hon arbetade som balettackompanjatör, läste musikvetenskap vid Uppsala universitet, tog kantorsexamen och gick sedan musiklärarlinjen (Master of Fine Arts in Music Education) vid Musikhögskolan i Stockholm. Det var alltså först därefter, efter några års arbete som pianopedagog, ackompanjatör och kantor, som hon började komponera på allvar.
Hon studerade komposition vid Musikhögskolan i Stockholm (Master of Fine Arts) med diplomexamen 2000 (Postgraduate Diploma in Composition) och doktorerade i komposition (PhD) vid University of Huddersfield 2015.
Ylva Q. har framför allt komponerat instrumentalmusik alltifrån solostycken till orkester och opera, men även elektroakustiska verk och stycken för instrument och band.
Hennes musik är inte sällan kärv, ibland hettande intensiv, men ännu oftare sorgset återhållen till sin karaktär och genomströmmad av en sorts drömsk, skavande melodik. I motsats till en del andra i sin generation är inte Arkviks musik nämnvärt präglad av stilblandningar, utan förankrad i en modernistisk tradition och med ett starkt koncentrerat uttryck.

Ture Rangström är dramatiker, librettist och översättare. 2002 blev han utnämnd till chef och konstnärlig ledare för Strindbergs Intima Teater där han har varit verksam fram till 2017.
Tuvalisa Rangström är dramatiker, librettist och författare. Sedan 2016 är hon dramaturg i det konstnärliga rådet på Drottningholms Slottsteater.

 

Fakta
Musik: Ylva Q Arkvik 
Text: Ture Rangström 
Text barnkör: Tuvalisa Rangström 

Medverkande:
Katija Dragojevic, mezzosopran
Carl Ackerfeldt, baryton 
Gustaf Vasa Kammarkör
Essinge Kammarkör
Sångare ur Adolf Fredriks kyrkas diskantkör och barnkör 
Orkester ur Kungl. Hovkapellet 
Lars Fredén & Espen Myklebust Olsen, dirigenter 

Tid: lördag 5/1 2019 kl.16.00
Plats: Kungsholms kyrka

Biljetter: (onumrerade platser) säljs i kyrkan en timme före konsertstart vuxna 100 kr, barn upp till 18 år gratis. 
Förköp: 5 januari i Kungsholms kyrka www.ticketmaster.se

Konserten framförs även den 6 januari i Gustaf Vasa kyrka, biljetter finns på www.biljettmonster.se

 

Fakta

Musik: Ylva Q Arkvik 
Text: Ture Rangström 
Text barnkör: Tuvalisa Rangström 

Medverkande:
Katija Dragojevic, mezzosopran
Carl Ackerfeldt, baryton 
Gustaf Vasa Kammarkör
Essinge Kammarkör
Sångare ur Adolf Fredriks kyrkas diskantkör och barnkör 
Orkester ur Kungl. Hovkapellet 
Lars Fredén & Espen Myklebust Olsen, dirigenter 

Tid: lördag 5/1 2019 kl.16.00
Plats: Kungsholms kyrka

Biljetter: (onumrerade platser) säljs i kyrkan en timme före konsertstart vuxna 100 kr, barn upp till 18 år gratis. 
Förköp: 5 januari i Kungsholms kyrka www.ticketmaster.se

Konserten framförs även den 6 januari i Gustaf Vasa kyrka, biljetter finns på www.biljettmonster.se