Sång och rytmik

Våra barnrytmik- och sånggrupper har startat och det finns fortfarande platser kvar - passa på att anmäla dig och ditt barn!

Barnrytmik


I barnrytmiken sjunger vi och rör oss till musiken. Vi spelar med rytmägg och sjunger under en stor färgglad fallskärm. Allt detta stimulerar barnens olika sinnen och motorik. Vi sitter, går, dansar, klappar och hoppar. Allt som passar barn.
De minsta får hjälp av sin förälder, medan de lite äldre barnen kan göra nästan allt själv. Eller så blir det tvärtom så att du som förälder blir inspirerad av ditt barn. Huvudtanken är att ha en rolig stund tillsammans och att få idéer på hur ni kan sjunga tillsammans hemma. Start vecka 40.

3-6 månader. Onsdagar klockan 12.00. Stora Essingen
Ledare: Charlotte Ekvall. Start 6 oktober, 12 platser. Anmälan

6-11 månader. Onsdagar kl. 13.30. Stora Essingen
Ledare: Charlotte Ekvall. Start 6 oktober, 12 platser. Anmälan

11-24 månader. Torsdagar kl. 10.00. Stora Essingen
Ledare: Charlotte Ekvall. Start 7 oktober, 12 platser. Anmälan

6-11 månader. Torsdagar kl. 14.00. Stora Essingen
Ledare: Charlotte Ekvall. Start 14 oktober, 12 platser. Anmälan

11-24 månader. Fredagar kl. 10.00. Arbetargatan 21
Ledare: Lena Risdal. Start 8 oktober, 12 platser. Anmälan

3-6 månader. Fredagar kl. 11.30. Arbetargatan 21
Ledare: Lena Risdal. Start 8 oktober, 12 platser. Anmälan

Kostnad: 300 kronor för medlem i Svenska kyrkan
(600 kronor om du inte är medlem)


Sång och rytmik

Sång och rytmik är för barn som tycker om att röra sig, sjunga och lära sig om musik. Vi sjunger och spelar på instrument av olika slag. Vi leker med sjalar och dansar. Förutom att lära sig sång och rytm övar sig barnet i samspel, lyssnande, koncentration, motorik och rumsuppfattning. I dessa grupper är barnen utan vuxen. Start vecka 40.

 

4-5 år. Måndagar kl. 15.30. S:t Eriks kapell
Ledare: Rebecka Ljungdahl och Charlotte Ekvall.
Start 4 oktober, 12 platser. Anmälan

5-6 år. Torsdagar kl. 16.00. Stora Essingen
Ledare: Lena Risdal och Charlotte Ekvall.
Start 7 oktober, 12 platser. Anmälan

Kostnad: 300 kronor för medlem i Svenska kyrkan.
(600 kronor om du inte är medlem)