Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Västermalms församling Besöksadress: Arbetargatan 21, 11245 STOCKHOLM Postadress: Box 49019, 10028 STOCKHOLM Telefon:+46(8)6504900 E-post till Västermalms församling

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Bordssamtal med biskop Munib Younan

Biskop Munib besöker Västermalms församling lördagen den 10 november. Vi bjuder in till samtal och en måltid, med tillfälle att tala med honom om situationen i Palestina, situationen för kyrkorna och om krigshändelserna i regionen.

Biskop Munib Younan föddes i Jerusalem 1950, och var fram till 2017 biskop i den Luthersk-Evangeliska kyrkan i Jerusalem och Palestina. I sin förkunnelse har han utmärkt sig för sin förmåga till dialog och sin ickevåldsförkunnelse.

Biskop Munib besöker Västermalms församling lördagen den 10 november kl 16.30-18.00. Plats: Rålambsgården, Rålambsvägen 46. Vi bjuder in till samtal och en måltid, med tillfälle att tala med honom om situationen i Palestina, situationen för kyrkorna och om krigshändelserna i regionen. Finns det hopp för alla berörda? Finns det hopp om fred?

Anmälan till arne.wikstrom@gmail.com Skynda dig att anmäla dig då platsantalet är begränsat!

Tid: lördagen den 10 november kl 16.30-18.00
Plats: Rålambsgården, Rålambsvägen 46