Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Svenska kyrkan Västerås Besöksadress: Domprostgården, V Kyrkogatan 3, 72215 Västerås Postadress: Svenska kyrkan Västerås, Box 5, 72103 Västerås Telefon:+46(21)814600 E-post till Svenska kyrkan Västerås

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Vinterstädning, blommor och vatten

Vatten ska finnas på våra kyrkogårdar till påskhelgen.

Vi har påbörjat vinterstädningen på de gravplatser där gravskötsel är beställd. Penséerna kommer att levereras under vecka 17 (23/4) och börjar planteras ut under den veckan på de gravplatser som har den beställningen. Det ska vara klart till den första maj. För att stävja rådjurens önskan att äta upp blommorna lägger vi ut blodmjöl i samband med planteringen.