Llandaff stift i Wales och Uppsala stift förnyar samarbetet

Nyhet Publicerad

Lördagen den 14 maj förnyades samarbetsavtalet mellan stiftet Llandaff i Wales och Uppsala stift.

En grupp människor framför kyrkan Margam abbey i Wales
Biskoparna för Uppsala stift och Llandaff stift utanför kyrkan Margam abbey omgivna av representanter från Nordanstigskustens församling, Vaksala församling, Lagunda församling, Bälingebygdens församling och Knivsta pastorat. Foto: Uppsala stift

Undertecknandet av avtalet skulle ha skett redan i mars 2020 men har måst flyttas fram på grund av pandemin. Avtalet sträcker sig från 2020-2025.

Under en stiftsdag presenterade stiftet Llandaff olika aktiviteter som pågår i stiftet. Dagen avslutades med en gudstjänst i kyrkan Margam Abbey där det nya avtalet också undertecknades.

I gudstjänsten medverkade bland andra biskop June Osborne av Llandaff och biskop Karin Johannesson av Uppsala. Kyrkomusikern och gitarristen från Vaksala församling, Anders Emtell, framförde två svenska musikstycken på gitarr i gudstjänsten. Det var mycket uppskattat.

Läs mer om samarbetet med Llandaff stift i Wales