Välkommen till en körkonsert i Uppsala domkyrka söndag 23 mars kl 18.00 med stark koppling till Jungfru Marie bebådelsedag. Uppsala Domkyrkokör bjuder på ett program där vi får höra musik av kompositörer som bland andra Buxtehude, Vivaldi, Haydn och Grieg. Kören dirigeras av Hans Ove Olsson och konserten ges extra glans av två sångsolister samt ensemblen Camerata Upsaliae. Biljetter till Magnificat hittar du via Nortic.se eller på plats i Katedralbutiken, 018-430 36 30.
Magnificat 23/3 18.00
Uppsala Domkyrkokör
Åsa Lansfors Lindblom sopran
Stina Åkerberg mezzosopran
Camerata Upsaliae under ledning av Elin Emtell Rubinsztein
Hans Ove Olsson dirigent
Solisterna
Åsa Lansfors Lindblom, sopran, är utbildad vid Musikhögskolan i Örebro och vid mästarkurser för bl a Olle Persson. Verksam solistiskt som oratoriesångare inom Sverige men även som sångpedagog vid folkhögskolan i Sjövik, Dalarna samt bedriver verksamhet som körledare i Fjärdhundra Åsa har en bred repertoar; allt från visa, populärmusik till romans och klassisk kyrkomusik.
Stina Åkerberg, mezzosopran, är utbildad vid Konservatorium Maastricht och Vadstena Sång- och pianoakademi. Idag verksam inom kyrkomusik runt om i Sverige och i operasammanhang med fria operagrupper. Stina har tilldelats stipendier från Opera på Skäret 2021, Aurora Lillieros 2022 och Anders Sandrews stiftelse 2023.