En flöjtspelande ängel i grön dräkt, en av flera valvmålningar i Uppsala domkyrkas mittskepp.
Foto: Tor Harlin

Upplev "Förklädd gud" i konsert på nationaldagen

Nyhet

Uppsala domkyrkas ungdomskör, S:t Matteus symfoniorkester och solister framför Lars-Erik Larssons klassiker i sin helhet torsdag 6 juni kl 15.00.

Lars-Erik Larssons lyriska svit Förklädd gud från 1940 hör till den svenska nyromantiska klassiska musikens mest kända verk. Texten är hämtad från Hjalmar Gullbergs diktsamling Kärlek i tjugonde seklet och hämtar sitt huvudmotiv från antik mytologi. Det handlar om guden Apollon, dömd att uppträda som människa i ett år och tjäna som dräng hos kung Admetos i Thessalien, i Euripides drama Alkestis.

Torsdag 6 juni kl 15.00 väljer Uppsala domkyrkas ungdomskör under ledning av Margareta Raab att fira Sveriges nationaldag med att framföra hela verket, ackompanjerade av S:t Matteus symfoniorkester och med soloinsatser av Magnus Ravald, gossopran, och Helgi Reynisson, baryton. Stefan Parkman reciterar texten och Espen Myklebust Olsen dirigerar orkestern. Biljetter finns att köpa via nortic.se samt på plats i Katedralbutiken, 018-430 36 30.

Hur går det då ihop att ett verk baserat på grekisk mytologi så ofta ges plats i kyrkan? Läs gärna domkyrkokaplan Lars Åstrands text där vi får dyka lite djupare i verkets symbolik och tematik.