Oscarskyrkans vokalensemble står svartklädda och uppradade längs ett balkongräcke med blå himmel i bakgrunden och blickarna ner mot betraktaren/fotografen.
Foto: Oscarskyrkans vokalensemble

Oscarskyrkans vokalensemble ger lunchkonsert i domkyrkan 25 maj

Nyhet

Programmet innehåller musik av Whitacre, Mäntyjärvi - och ett uruppförande av Paula af Malmborg Wards "Ikaros fall".

Lördagsmusiken har sommaruppehåll men lördag 25 maj blir det ändå en lördagskonsert vid lunchtid kl 11.30 i Uppsala domkyrka. Då gästar Oscarskyrkans vokalensemble med ett program där de framför Jaakko Mäntyjärvis Canticum calamitatis Maritimae, Leanardo dreams of his flying machine av Eric Whitacre samt inget mindre än ett uruppförande: Paula af Malmborg Wards nyskrivna Ikaros fall. 

Körens konstnärlige ledare Pär Olofsson dirigerar och fri entré gäller.