Färgstarka bilder på kören DUM mot bakgrund av en dramatisk molnformation med texten DUM: Hold Your Head Up.
Foto: Jim Elfström

DUM håller huvudet högt under domkyrkovalven

Nyhet

Hold Your Head Up - mäktig musik för människovärdet av samtida artister i två konserter 15 och 16 mars kl 19.00.

Det har blivit dags för kören DUMs årliga konsert i Uppsala domkyrka, vilket betyder att Uppsalaborna bjuds på en mäktig musikalisk upplevelse med kraftfull och dramatisk scenisk inramning i Nordens största katedral. I Hold Your Head Up höjer DUM sina röster för varje människas värdighet. DUM ber även lyssnaren höja sin egen stolta blick och sin röst för andra. Med musik av Beyoncé och Bon Jovi, First Aid Kit och Fleetwood Mac, Håkan Hellström och Kent m fl. utlovas soul och spotlights, pop och pukor, rockriff och solister i en konsert som inte lämnar någon oberörd.
Biljetter hittar du via nortic.se eller på plats i Katedralbutiken, 018-430 36 30.

Om kören 

DUM är 25 unga sångare 14-25 år under ledning av Helena Andersson Bromander. Sedan starten 2004 har DUM spelat och sjungit allt från soul och rock´n roll till visor och filmmusik under sina fullsatta konserter. Genom åren har kören bl a sjungit för Kungahuset, spelats in av Sveriges Television och gjort musikalproduktioner. DUM sjunger regelbundet i DUMässan som firas i S:t Pers kyrka på Kvarntorget. 

Läs mer på rockkorendum.se