Ett bildkollage med olika barn i förskoleåldern som leker och skapar inom- och utomhus på Svenska kyrkan Uppsalas förskolor.
Foto: Henrik Viberg

Vill du bli vikarie hos oss?

Nyhet Publicerad

Nu söker Duvan, Kyrkklockan, Prästgården, Solrosen och Vildrosen dig som är engagerad och flexibel och vill jobba i Svenska kyrkan Uppsalas förskolor.

I Uppsala kommun finns fem förskolor i Svenska kyrkans regi: Duvan i Sunnersta, Kyrkklockan i Gottsunda, Prästgården i Vaksala, Solrosen i Luthagen och Vildrosen i Fålhagen. Vår vision är att alla barn ska få blomma med kärlek och respekt. 

Just nu har vi behov av vikarier både för visstidsanställning och till vår vikarielista/pool. Är du pedagogisk, engagerad och flexibel? Kontakta någon av oss rektorer via e-post (nedan) och presentera dig så återkommer vi vid intresse. 

Vill du veta mer om oss och vårt arbete? Besök vår hemsida och ladda gärna ner vårt informationsblad.

Josefin Klintefelt
josefin.klintefelt@svenskakyrkan.se
Brittis Andersson
britt-marie.andersson@svenskakyrkan.se