Meny

Vasilis Theodorus bilder från Berthåga kyrkogård visas i utställning

"Vid händelsehorisonten" kan ses i Uppsala domkyrka 25 oktober - 20 november.

Bilder av livets skönhet och skörhet

Vid händelsehorisonten
Fotografier av Vasilis Theodorou
Vernissage söndag 25 oktober 13.00, Uppsala domkyrka

Fotografen Vasilis Theodorou visar under hösten sina bilder från kyrkogården i Berthåga i en utställning i Uppsala domkyrka. Så här beskriver Kristin Windolf, präst och kulturansvarig i domkyrkan, bilderna:

”Fotografierna gestaltar den vackra kyrkogården under årets alla årstider och väcker tankar om livets skönhet och skörhet. Den reser frågor om vår egen död, men också om vårt liv här på jorden. Det sköna i våra liv kontrasterar mot det oåterkalleliga i döden. Och genom allt detta ett stråk av ljus över både gravar och minnen.

Utställningen blir en hjälp att reflektera kring våra ändliga liv, och över sambandet mellan människans existens och naturens skönhet.”