Foto: Johannes Frandsen /Ikon

Svenska kyrkan Uppsala stänger tillfälligt sina öppna förskolor

Svenska kyrkan i Uppsala stänger tillfälligt alla sina öppna förskolor med anledning av att det pågår en allvarlig epidemi av RS-virus. Här kan du läsa mer om vad som gäller.

Med omtanke och omsorg om de allra minsta

Svenska kyrkan i Uppsala stänger tillfälligt alla sina öppna förskolor med anledning av att det sedan augusti 2021 pågår en allvarlig epidemi av RS-virus.

Sjukdomen drabbar framförallt barn mellan 0 - 2 år men också äldre barn. RS-virus kan orsaka en allvarlig luftvägsinfektion hos små barn som inte sällan leder till sjukhusvård som även kan leda till dödsfall. 

Smittskyddsläkaren i Region Uppsala rekommenderar att man tillfälligt stänger alla öppna förskolor i Uppsala län. Rekommendationen är att öppna förskolor bör hålla stängt fram till och med den 3 december 2021. Därefter tas ett nytt beslut baserat på hur epidemiläget utvecklat sig. 

Mer information

Se Region Uppsalas information, fakta och rekommendationer:
Länk till Region Uppsala/1177 (öppnas i nytt fönster)

Öppen förskola i Uppsala