Meny

Sommarkonserter i domkyrkan

Fyra orgelsolister bjuder på musik under juli månad på söndagar kl 16.00.

Orgelmusik varje helg i juli

I juli månad gästas Uppsala domkyrka av fyra spännande orgelsolister under fyra söndagar kl 16.00:

5 juli: Kristina Shtegman
12 juli: Helena Holmlund
19 juli: Gabriella Sjöström
26 juli: Ligita Sneibe

Välkommen in under valven och ta dig tid att lyssna till sommarens utvalda repertoar av orgelklanger. Fri entré gäller för varje konsert. Antalet åhörare beror på de bestämmelser för sammankomster som råder vid aktuellt datum.

Det är roligt att denna sommar kunna presentera ett program som helt består av organister som är kvinnor. Om du ser hashtaggen #PlayLikeAGirl  så är det bra att veta att den för närvarande används i musikerkretsar för att sätta fokus på jämställdhetsperspektiv bland musiker.

Mer information om två av sommarens orgelsolister:

Kristina Shtegman

Helena Holmlund