Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Svenska kyrkan Uppsala Besöksadress: Domkyrkoplan 2 A, 75310 Uppsala Postadress: BOX 897, 75108 UPPSALA Telefon:+46(18)4303500 E-post till Svenska kyrkan Uppsala

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Sommarcafé i Vindhemskyrkan

Öppet för fika, andakt och samvaro på torsdagar i juli.

Välkommen för en kaffepaus

På torsdagarna i sommar är caféet öppet kl 14.00-16.00. Vi börjar med andakt kl 14.00 och fikar och umgås därefter. Om vädret tillåter är vi utomhus och i annat fall dukar vi upp inne i Vindhemskyrkan. 

Passa också gärna på att ta en titt i det nya Fairtradeskåpet, där du bland annat kan handla tvål, choklad, leksaker och textilvaror. Att ge bort en rättvisemärkt present är ett bra sätt att i sin vardag verka för en mer jämlik värld!

Sommarcafé

Alla torsdagar från 27 juni till 8 aug, kl 14.00 – 16.00.