Svenska kyrkan Uppsala

Prata med oss

Kontakt

Svenska kyrkan Uppsala Besöksadress: Domkyrkoplan 2 A, 75310 Uppsala Postadress: BOX 897, 75108 UPPSALA Telefon: +46(18)4303500 E-post till Svenska kyrkan Uppsala

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Musikandakt: Hundra år och tusen sjöar

Cajsa Ekstav, Ditte Andersson och Anders Bromander ger ord och ton åt Finlands historia i Almtunakyrkan, 21 mars kl 19.00.

6 december 2017 högtidlighölls Finlands hundraårsjubileum och i Almtunakyrkan på onsdag 21 mars fortsätter firandet med musik då Cajsa Ekstav, Ditte Andersson, båda nyckelharpa och sång, samt Anders Bromander på piano, orgel och dragspel, medverkar i musikandakten med programmet Hundra år och tusen sjöar. Finlands historia berättas med ord och toner, från den tid då man levde och arbetade i Varggrottan och fram till nu.

Cajsa Ekstav är sedan 1990 riksspelman på nyckelharpa och uppvuxen med folkmusiken som hon sedan tidig ålder ägnat sig åt. Ditte Andersson är även hon spelman och kompositör med en bredd som spänner från rock och visa till teatermusik och mässor. I Hundra år och tusen sjöar  hörs deras folklika klanger tillsammans med mångsidige musikern Anders Bromanders klaviaturer.

Hundra år och tusen sjöar
Almtunakyrkan onsdag 21 mars kl 19.00