Foto: Caroline Seidl / Gunnar Gillfors

Musik som firar livets återkomst

Esther Schwarzrock och Linnéa Sjöberg hälsar våren när Almtunakyrkans musikandakter startar igen onsdag 21 april kl 19.00.

Vårklanger i Almtunakyrkan

Det blir musik fylld av vårlika tongångar när Almtunakyrkan åter igen börjar ha musikandakter på plats från och med onsdag 21 april kl 19.00. Först ut är två av domkyrkoförsamlingens egna musiker, Esther Schwarzrock och Linnéa Sjöberg, som bjuder på sånger från Sverige och Tyskland som de själva ackompanjerar på piano och gitarr. Prästen Hans Carlsten medverkar också.

Kommande:
Nästa musikandakt, onsdag 5 maj, kommer att innehålla egenkomponerad musik av Esther Schwarzrock, som hon framför som solist på Almtunakyrkans flygel.

Max 8 deltagare.
Anmäl dig för att vara säker på en plats:
018 430 36 59 eller Ana-Maria Lopez
senast två dagar före gudstjänsten.