Foto: Anders Tukler (UDF) & Thron Ullberg (porträtt)

Lilla flickkören sjunger Hellsing

Nyhet

Njut av tonsättningar från den omtyckte författarens böcker och fika i Katedralkaféet lördag 4 juni kl 15.00.

Lilla flickkören består av de lite yngre koristerna i Uppsala domkyrkas flickkör och nu har det blivit dags för dem att ännu en gång bjuda in till musikcafé i Katedralkaféet. Lördagen 4 juni kl 15.00 sjunger de tonsättningar av den välkände författaren och översättaren Lennart Hellsing (1919-2015) som för flera generationer av barn som växt upp under 1900-talets andra hälft och det tidiga 2000-talet kanske allra mest förknippas med sina ramsor och verser. 

Lilla flickkören kommer gissningsvis att sjunga en del välbekanta sånger och fika finns självklart att köpa i Katedralkaféet. Körledare Margareta Raab dirigerar och Antonietta Cannizzaro siter vid pianot.

Musikcaféet arrangeras i samarbete med Sensus studieförbund.