Foto: Alex Giacomini /IKON

Kyrkomusiker till Eriksbergskyrkan, Helga Trefaldighets församling, Uppsala pastorat

Har du musikalisk bredd och tycker om att arbeta med människor i alla åldrar är det dig vi behöver till stadsdelskyrkan på gränsen mellan Kåbo och Eriksberg. Välkommen till Eriksbergskyrkan! Sista ansökningsdag är 13 juni 2021.

Eriksbergskyrkan är en stadsdelskyrka i Uppsala – här bor många barnfamiljer vilket också avspeglar sig i gudstjänstlivet. På söndagar firar vi som regel högmässa med söndagsskola. En ny orgel ska uppföras och beräknas vara på plats under hösten.

  • Vi söker dig som har en kyrkomusikalisk utbildning, lägst kantorsexamen.
  • Du tjänstgör vid gudstjänster och kyrkliga handlingar
  • Du leder såväl vuxenkör som barnkör.
  • Viss orgelundervisning ingår.

Helga Trefaldighets församling är del av Svenska kyrkan Uppsala.

Klicka här för att komma direkt till info om tjänsten
Kyrkomusiker

Läs om alla lediga jobb här.