Meny

Jubileumskonsert – Uppsala domkyrkas gosskör

Nytt datum: 6 februari 2021 ger 100-årsjubilaren Uppsala domkyrkas gosskör en mäktig jubileumskonsert i domkyrkan med 190 körsångare. Bland annat medverkar tidigare körmedlemmar, Simplyfive och Uppsala domkyrkas flickkör. Fri entré – kollekt.

Obs nytt datum: 6 februari 2021

Firande gossar tar sig ton

Det blir musik för gosskör och manskör ur Uppsala domkyrkas gosskörs repertoar genom tiderna, bland annat musik av Georg Friedrich Händel, Felix Mendelssohn Bartholdy, Otto Olsson, Herbert Sumsion, Agneta Sköld och György Orbán.

Kom i tid för att vara säker på att få plats!

Jubileumskonsert - Uppsala domkyrkas goskör

Lördag 6 februari kl 15
Uppsala domkyrka

Uppsala domkyrkas gosskör med tidigare körmedlemmar
Uppsala domkyrkas flickkör
Simplyfive
Margareta Raab, dirigent
Andrew Canning, organist
Alexander Vesterberg, tenor
Daniel Åberg, slagverk
Paul Hägglöf, trumpet
Stefan Parkman, presentatör

Fri entre - kollekt

Om du är tidigare medlem av Uppsala domkyrkas gosskör, delta gärna i konsertens jubileumskör genom att anmäla dig på udg.se/100