Meny

Ge och få hjälp under coronakrisen

Röda Korset och Svenska kyrkan Uppsala samarbetar med stöd, praktisk hjälp och samtal.

Hjälpinsatser i coronatider

Många Uppsalabor är redan isolerade på grund av coronaviruset. Därför ställer Röda Korset och Svenska kyrkan Uppsala om en del av våra verksamheter och erbjuder praktisk hjälp, som att handla och att erbjuda någon att prata med. Vi samarbetar för att kunna ge stöd till personer som inte kan ta sig ut från hemmet för att de tillhör riskgrupp.

Tillsammans är vi beredda att hjälpa till på olika sätt. Röda Korset ansvarar för rekryteringen av nya frivilliga och båda organisationerna hanterar matchningar mellan de som behöver vår hjälp och volontärer. Enklast når man oss genom att ringa eller skicka e-post om man önskar hjälp av något slag (se nedan).

intresseanmälan och kontaktuppgifter

För den som vill bli volontär är det bästa att fylla i en intresseanmälan på Röda Korsets hemsida.  OBS! Om du är engagerad i Svenska kyrkan fyll i både ditt för- och efternamn, samt att du kommer från Svenska kyrkan under rad 4 Vad heter du?  i formuläret.

be om praktisk hjälp

Kontakta Röda Korset018-14 32 17 mån-fre kl 09.00-16.00 eller mejla Uppsala@redcross.se.

någon att prata med

Diakonins hus  
Samtal via telefon
018-430 38 08, kl 10–12 samt 13–15 vardagar (Diakonins hus).
Själavård i domkyrkan
Drop in-samtal med diakon/präst mån–fre 14.30–16.30 i Mennanders kor.
Pastoral care in Uppsala Cathedral, Mennanders kor
Drop in, free of charge. Wednesday and Friday 13.00–15.00, Tuesday and Thursday 14.30–16.30. (From 24 august Monday–Friday 14.30–16.30)
Jourhavande präst
Kl 17–08, ring 112

din kyrka och församling

Du kan alltid vända dig med frågor till en kyrka nära dig.

ge en gåva

Ge en gåva till den gemensamma diakonin för Svenska kyrkan Uppsala.
Swisha till 123 055 32 63.

Ge en gåva

Ge en gåva till Uppsala pastorats diakonala arbete. Swisha din gåva direkt med mobilen till 123 055 32 63.

 

Läs mer om hur du använder och laddar ner Swish på www.swish.nu.