Foto: Lars-Erik Elebjörk

En manifestation för varje flickas rätt till ett värdigt liv

Nyhet

Ungdomarna från Eriksbergskyrkan vill med denna film visa på allas okränkbara värde och önskar alla en fin och ljus luciadag, adventstid och stundande jul. Går att se från måndag 13 december klockan 8.

Sin tro, sitt liv och sina egna val

Låt luciadagen bli en manifestation för varje flickas rätt till ett värdigt liv. Du kan vara med och bidra genom att swisha till 123 271 47 15. Det du ger går oavkortat vidare från Helga Trefaldighets församling till Act Svenska kyrkans julinsamling och internationella arbete.

Tillsammans med ungdomarna från Eriksbergskyrkan medverkar i filmklippet även kyrkans kantor Tobias Wärja, som sjunger och spelar ”Sankta Lucia”.

(Längd: 1 min 37 s)

Studiobild på flicka som är lucia.

Lucia bröt mot förväntningarna

Lucia bröt mot förväntningarna att hon skulle lyda och underkasta sig. Än idag kämpar många flickor mot normer och traditioner som fråntar dem deras rättigheter. Låt årets luciafirande bli en manifestation för alla flickors rätt till ett värdigt liv!