Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Svenska kyrkan Uppsala Besöksadress: Domkyrkoplan 2 A, 75310 Uppsala Postadress: BOX 897, 75108 UPPSALA Telefon:+46(18)4303500 E-post till Svenska kyrkan Uppsala

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

En lördag i stillhet invid Vaksala kyrka

Endagsretreat i Vaksala kyrkcentrum som ligger vackert beläget invid Vaksala kyrka. Lördag 14 mars kl 9.30-16.30.

En lördag i stillhet under fastan 

Under dagen blir det tillfälle till vila, egen reflektion, bibelmeditation och bön. Ett tillfälle att upptäcka mer av Guds närvaro i våra liv. Temat för dagen handlar om Guds närvaro på livets skuggsida. Dagen börjar med drop-in fika kl 9.30 och
avslutas med mässa kl 16.oo. Lunch äter vi tillsammans. Kostnad 100 kr.

Sista anmälningsdag 10 mars

Frågor och anmälan till

E-post: Andreas Holm Telefon: 018-430 37 23

om retreat

I det kristna sammanhanget är retreat en aktvitet där man drar sig tillbaka i stillhet, för en eller flera dagar, oftast i grupp under ledning. Retreatledaren instruerar och leder deltagarna. Tystnaden bryts endast av böner och eventuell mässa under retreaten. Deltagarna i retreaten förväntas delta i tystnaden. Promenader under tystnad brukar vara ett vanligt förekommande inslag i retreater. Syftet med retreaten är att deltagarna under tystnad och stillhet ska få tid till fördjupning och eftertanke.