Foto: Henrik Viberg

Se nya sidor av domkyrkan under den digitala kulturnatten

Här kan du njuta av musik, en kyrkovisning och ett antal besök i katedralens gömda och otillgängliga rum. Lördag 12 september kl 19.00-22.30.

Under valven: Rockkören DUM! Avsluta domkyrkans digitala kulturnatt med färgsprakande bilder och högtflygande tongångar från domkyrkans egen rockkör under ledning av Niclas Dahl. Musik av bl a Toto, Katy Perry, Laleh, Niclas Dahl och Jamiroquai. (Förtydligande: DUM står för Domkyrkans ungdomsmusik, inget annat).

Besöket vid klockorna i norra tornet tog oss faktiskt inte ens halvvägs upp. Men nu så! Viktor Wadelius, projektledare för den pågående restaureringen av domkyrkans tornkrön och dess prydnader, bjuder på en hisnande och informativ utflykt på hög höjd och visar oss samtidigt Uppsalavyer vi sällan ser. Musik: Mattis Hencke.
Sista inslaget för kvällen kl 22.00: Rockkören DUM

I vintras visade vi en serie om tre korta filmer där Annika Franzon berättar historien om Jesus mormor Anna med utifrån de vackra tablåerna i Sturekorets altarskåp, det så kallade Annaskåpet. Vi vill gärna ge dig som inte redan sett skulpturerna och hört berättelsen chansen att göra det nu. Visningstiderna som Annika nämner i filmerna gällde då, men nu kan det vara annorlunda - den här höstens aktuella tider för visningar hittar du här
Nästa inslag kl 21.45: Utsikt, insikt - besök tornkrönen!

Ingen kulturnatt i domkyrkan utan klockors klämtande! Oscar Hahne, domkyrkoklockare, tar oss med upp i norra tornet där han låter oss se och höra de fem stora kyrkklockorna på nära håll samt berättar hur domkyrkans ringningar hanterats genom åren. Musik: Mattis Hencke.
Nästa inslag kl 21.30: Annaskåpet berättar

Ord & Bild är viktiga i domkyrkan. Kristin Windolf, präst och kulturansvarig, berättar här om vikten av att ge den samtida litteraturen plats under valven. I filmen syns Steve Sem-Sandberg, den senaste gästen. I höst blir det nya möten med aktuella författare. Nedan kan du också ta del av Kristins funderingar om samtida och dåtida konst i kyrkorummet.
Nästa inslag kl 21.15: Gömda rum: Kyrkklockorna

Nu gläntar vi på den tunga metalldörren till kvällens andra gömda rum:  Librariet i domkyrkan. Annika Franzon öppnar porten till domkyrkans dolda bibliotek och berättar om det som vi hittar därinne.
Nästa inslag 21.00: Ord & Bild i domkyrkan

Organist Andrew Canning spelar Solemn Prelude från For the Fallen (Edward Elgar) och Tango ”La muerte del ángel” (Astor Piazzolla, arr. Canning). Filmat av Anders Tukler.
Nästa inslag kl 20.45: Gömda rum - Librariet

Låt oss presentera kvällens första gömda rum! Ulric Andersson, domkyrkoorganist, tar oss med in i Åkermanorgeln på västra läktaren som just nu genomgår en renovering. I filmen hörs Andrew Canning spela Prelude-Improvisation av Nicolas Choveaux samt Carillon av Herbert Murill.
Nästa inslag kl 20.30: Orgelsolist - Andrew Canning

Uppsala katedralsångare, domkyrkans till antalet minsta kör, framför under Ulric Anderssons ledning Northern Lights (Ola Gjeilo), Uti din nåd (Maria Löfberg) samt bjuder på sin tolkning av Mattias Sjöbergs Holy. Filmat av Anders Tukler.
Nästa inslag kl 20.15: Gömda rum: Åkermanorgeln

Välkommen till en tvådelad rundvandring i domkyrkan. Annika Franzon, visningsansvarig, ger en visning genom kyrkan och historien via domkyrkans många kor och sevärdheter. 
Nästa inslag kl 20.00: Uppsala Katedralsångare under ledning av Ulric Andersson

Här berättar Henry Nilsson och Lovisa Unnerstad, två av domkyrkans unga koristeri Uppsala domkyrkas gosskör respektive flickkör, vad det betyder för dem att sjunga tillsammans med andra i gudstjänster och konserter. 
     Ett återkommande inslag i domkyrkan de senaste terminerna har varit Aftonsång eller Evensong. I och med den pågående krisen hålls inte Aftonsång just nu, men vi hoppas få fira denna särskilda form av musikgudstjänst igen. I det nästa filminslaget får du veta mer om vad Aftonsång / Evensong är.
Nästa inslag kl 19.30: En rundvandring i domkyrkan (två delar)

Vi inleder Kulturnattens program från domkyrkan med sång av Uppsala domkyrkas flickkör som framför Mattias Sjöbergs "Holy". Domkyrkans flickkör medverkar regelbundet i gudstjänster, ger konserter och turnerar. Körledare är Margareta Raab.
Nästa inslag kl 19.15: Sjung i goss- och flickkör / Vad är Evensong?

Körsång, orgelmusik och ”hemliga” domkyrkorum

Under Uppsalas digitala kulturnatt 12 september kommer du att via denna sida få uppleva körframträdanden och orgelmusik, se visningar av både katedralens allmänt tillgängliga delar och dess otillgängliga, mer hemliga prång, följa med upp i kyrktornen, samt höra några av domkyrkans engagerade barn och vuxna berätta om kulturlivet under valven och vad det betyder för dem.

Inslagen kommer löpande att läggas upp enligt nedanstående program och samtidigt också visas på Uppsala domkyrkas facebooksida, som du är varmt välkommen att följa.

Program

19.00 Uppsala domkyrkas flickkör. Under Margareta Raabs ledning framför UDF stycket Holy som skrivits för dem av Uppsalakompositören Mattias Sjöberg.

19.15 Sjung i goss- eller flickkör. Två av domkyrkans unga korister berättar vad det betyder för dem att sjunga tillsammans med andra i gudstjänster och konserter.

19.30 En rundvandring i domkyrkan. Annika Franzon, visningsansvarig, ger en visning genom kyrkan och historien via domkyrkans många kor och sevärdheter.

20.00 Uppsala katedralsångare. Domkyrkans till antalet minsta kör framför under Ulric Anderssons ledning Northern Lights (Ola Gjeilo), Uti din nåd (Maria Löfberg) samt bjuder på sin tolkning av Mattias Sjöbergs Holy.

20.15 Gömda rum: Åkermanorgeln. Ulric Andersson, domkyrkoorganist, tar oss med in i Åkermanorgeln på västra läktaren som just nu genomgår en renovering.

20.30 Orgelsolist Andrew Canning. Solemn Prelude från For the Fallen (Elgar) och Tango ”La muerte del ángel” (Astor Piazzolla, arr. Canning), framförda av organist Andrew Canning.

20.45 Gömda rum: Librariet. Annika Franzon öppnar porten till domkyrkans dolda bibliotek och berättar om det som vi hittar därinne.

21.00 Ord och bild i domkyrkan. Kristin Windolf, kulturansvarig präst, berättar om domkyrkorummets betydelse för de utvalda konstutställningar och författarsamtal som varje år tar plats i katedralen.

21.15 Gömda rum: Kyrkklockorna. Oscar Hahne, domkyrkoklockare, låter oss följa med upp i norra tornet där han låter oss se och höra de stora kyrkklockorna på nära håll samt berättar hur domkyrkans ringningar hanterats genom åren.

21.30 Anna-skåpet berättar. Annika Franzon berättar historien om Jesus mormor Anna med utifrån de vackra tablåerna i Sturekorets altarskåp.

21.45 Utsikt, insikt: Tornkrönen. Viktor Wadelius, projektledare för den pågående restaureringen av domkyrkans tornkrön och dess prydnader, bjuder på en hisnande och informativ utflykt på hög höjd. 

22.00 Rockkören DUM. Avsluta domkyrkans digitala kulturnatt med färgsprakande bilder och högtflygande tongångar från domkyrkans egen rockkör under ledning av Niclas Dahl.

Kulturnatten i domkyrkan arrangeras i samarbete med Sensus.

Sam Douhan, kaplan i Uppsala domkyrka, hälsar välkommen till den digitala kulturnatten i katedralen. I bakgrunden hör du Andrew Canning, en av domkyrkans organister, spela Prelude-Improvisation av Nicolas Choveaux.