Foto: Christer Sturmark

Anna Lindman i samtal om sektmentalitet

Möt författaren till boken "Sekten" i Katedralkaféet 2 december kl 18.00.

Författarsamtal med sektens mekanismer i fokus

Anna Lindman är författare och journalist på Sveriges television. Förra året gjorde hon den uppmärksammade dokumentärserien Knutby och hon har också fått en bok på samma ämne utgiven: Sekten - ett reportage om Knutby Filadelfia handlar om människorna bakom sammanhanget, det vill säga medlemmarna, pastorerna och barnen, som under många år kom i skuggan av medierapportering och nyhetsrubriker, och ger hela historien om Knutby Filadelfia inifrån.

Torsdag 2 december kl 18.00 gästar Anna Lindman Katedralkaféet för ett samtal med Charlotta Ingerholt, pedagog och teolog i Uppsala domkyrka. Sekten är utgångspunkt för samtalet. Vad är det som händer i ett sektsammanhang - och vad är det speciella med just Knutby i fråga om vad som hänt och hur medlemmarna hanterat situationen?

Fri entré gäller, liksom aktuella restriktioner med hänsyn till pandemisituationen.