Foto: Unsplash

Andra söndagen i påsktiden ’Påskens vittnen’

Bibelmeditation från Tunabergskyrkan.

Röst, foto & redigering: Matilda Oldeberg, präst.

⚪️⚪️⚪️⚪️⚪️⚪️⚪️⚪️⚪️⚪️⚪️⚪️⚪️⚪️⚪️ 

Ge gärna ett bidrag till kollekten som på den 11/4 går till ’Kristen humanism i Uppland’ . Swish: 123 457 1402 (kollekt Tunaberg). 

Kollektvädjan:
”Coronakrisen, kyrkorna och klimatet” sammanfattar mycket av de frågor som vi i Kristen humanism i Uppland vill hålla levande. Det var rubriken på ett föredrag som fick skjutas upp, när årsmötet skulle hållas i januari. Vi arrangerar debatter och andra program kring demokrati och människovärde allt med ett ekumeniskt perspektiv. Föreläsningsserien Lika – Olika och temakvällen i Globala veckan är två återkommande aktiviteter i Uppsala.

Kollekten idag är avgörande för vår verksamhet. Ett stort tack!  

Kajsa Wejryd, ordförande
Mer information om Förbundet Kristen Humanism finns på www.kristenhumanism.org