Kontakta oss

Välkommen att kontakta oss. Här hittar du kontaktuppgifter till växeln och all vår personal.

expedition

Uddevalla pastorat

Besöksadress: Kvarnbergsgatan 2-4, 451 32 Uddevalla

Postadress: Box 262, 451 17 Uddevalla

Telefon: 0522 64 21 00

Öppetider: mån, tis, tor 9.00-15.00, Lunchstängt: 12.000-13.00

ons, fre 09.00-12.00. juli och augusti mån-fre 09.00-12.00

E-post: uddevalla.pastorat@svenskakyrkan.se

 

Kyrkogårdsförvaltningen
Telefon: 0522 64 21 10
Telefontid: mån, tis, tor och fre 10.00-12.00, tis även 15.00-16.30

E-post: uddevalla.kyrkogardsforvaltning@svenskakyrkan.se

 

Kyrkoherde

Gertrud Malmberg

E-post: gertrud.malmberg@svenskakyrkan.se

 

Presskontakt
Simeon Olander

E-post: simeon.olander@svenskakyrkan.se
Telefon: 0522 64 21 35
Pressrum

församlingar och övriga verksamheter

UDDEVALLA FÖRSAMLING
Kontakt: Lotta Olsson
E-post: lotta.olsson@svenskakyrkan.se

 

LANE-RYRS FÖRSAMLING
Kontakt: Lotta Olsson
E-post: lotta.olsson@svenskakyrkan.se

 

DALABERGS FÖRSAMLING
Kontakt: Marianne Humlén
E-post: marianne.humlen@svenskakyrkan.se

 

BÄVE FÖRSAMLING
Kontakt: Johan Birging
E-post: johan.birging@svenskakyrkan.se

 

KYRKOGÅRDSFÖRVALTNINGEN

Kontakt: Helena Lind
E-post: helena.lind@svenskakyrkan.se

 

SJUKHUSKYRKAN

Kontakt: Maria Olander
E-post: maria.olander@svenskakyrkan.se

 

FÖRSKOLAN DIAMANTEN

Kontakt: Petra Strand
E-post: petra.strand@svenskakyrkan.se

 

FASTIGHET
Kontakt: Karin Molander
E-post: karin.molander@svenskakyrkan.se