Kontakta oss

Välkommen att kontakta oss. Här hittar du kontaktuppgifter till växeln och all vår personal.

Expeditionen stängd för besök

Vår expedition på Kvarnbergsgatan 2-4 är tillsvidare stängd för besök på grund av pandemin. Välkommen att kontakta oss via telefon och e-post! Se öppettider och kontaktuppgifter nedan. 

expedition

Uddevalla pastorat

Besöksadress: Kvarnbergsgatan 2-4, 451 32 Uddevalla
Postadress: Box 262, 451 17 Uddevalla
Växel: 0522 64 21 00
E-post: uddevalla.pastorat@svenskakyrkan.se

OBS! Med anledning av pågående pandemi är vår expedition tillsvidare stängd för besök.
Det går bra att kontakta oss på telefon och e-post under våra ordinarie öppettider:
mån, tis, tor: 09.00-15.00 (lunchstängt 12.00-13.00)
ons, fre: 09.00-12.00.

Våra kyrkor är öppna dagligen under pandemin. Klicka här för att se öppettider för öppen kyrka

 

Kyrkogårdsförvaltningen
Telefon: 0522 64 21 10
Telefontid: vardagar 10.00-12.00, tis även 15.00-16.30
E-post: uddevalla.kyrkogardsforvaltning@svenskakyrkan.se

 

Kyrkoherde
Gertrud Malmberg
E-post: gertrud.malmberg@svenskakyrkan.se

 

Presskontakt
Niclas Geidvik
E-post: niclas.geidvik@svenskakyrkan.se
Telefon:  070 310 74 00
Pressrum

församlingar och övriga verksamheter

UDDEVALLA FÖRSAMLING
Kontakt: Lotta Olsson
E-post: lotta.olsson@svenskakyrkan.se

 

LANE-RYRS FÖRSAMLING
Kontakt: Lotta Olsson
E-post: lotta.olsson@svenskakyrkan.se

 

DALABERGS FÖRSAMLING
Kontakt: Marianne Humlén
E-post: marianne.humlen@svenskakyrkan.se

 

BÄVE FÖRSAMLING
Kontakt: Johan Birging
E-post: johan.birging@svenskakyrkan.se

 

KYRKOGÅRDSFÖRVALTNINGEN

Kontakt: Helena Lind
E-post: helena.lind@svenskakyrkan.se

 

SJUKHUSKYRKAN

Kontakt: Jennie Andersson
E-post: jennie.andersson@svenskakyrkan.se

 

FÖRSKOLAN DIAMANTEN

Kontakt: Petra Strand
E-post: petra.strand@svenskakyrkan.se

 

KANSLI

Eva Höglund Persson
E-post: eva.hoglund.persson@svenskakyrkan.se

 

FASTIGHET
Kontakt: Karin Molander
E-post: karin.molander@svenskakyrkan.se

Personal