Kontakta oss

Välkommen att kontakta oss. Här hittar du kontaktuppgifter till växeln och all vår personal.

undvik trängsel

Under pågående pandemi ber vi dig att undvika besök på vår expedition och i första hand kontakta oss via telefon och e-post.

expedition

Uddevalla pastorat

Besöksadress: Kvarnbergsgatan 2-4, 451 32 Uddevalla

Postadress: Box 262, 451 17 Uddevalla

Växel: 0522 64 21 00
OBS! Med anledning av pågående pandemi är vår expedition endast öppen för besök vardagar 09.00-12.00.
Det går bra att kontakta oss på telefon och e-post under våra ordinarie öppettider:
mån, tis, tor: 09.00-15.00 (lunchstängt 12.00-13.00)

ons, fre: 09.00-12.00.

E-post: uddevalla.pastorat@svenskakyrkan.se

 

Kyrkogårdsförvaltningen
Telefon: 0522 64 21 10
Telefontid: vardagar 10.00-12.00, tis även 15.00-16.30

E-post: uddevalla.kyrkogardsforvaltning@svenskakyrkan.se

 

Kyrkoherde

Gertrud Malmberg

E-post: gertrud.malmberg@svenskakyrkan.se

 

Presskontakt
Simeon Olander

E-post: simeon.olander@svenskakyrkan.se
Telefon: 0522 64 21 35
Pressrum

församlingar och övriga verksamheter

UDDEVALLA FÖRSAMLING
Kontakt: Lotta Olsson
E-post: lotta.olsson@svenskakyrkan.se

 

LANE-RYRS FÖRSAMLING
Kontakt: Lotta Olsson
E-post: lotta.olsson@svenskakyrkan.se

 

DALABERGS FÖRSAMLING
Kontakt: Marianne Humlén
E-post: marianne.humlen@svenskakyrkan.se

 

BÄVE FÖRSAMLING
Kontakt: Johan Birging
E-post: johan.birging@svenskakyrkan.se

 

KYRKOGÅRDSFÖRVALTNINGEN

Kontakt: Helena Lind
E-post: helena.lind@svenskakyrkan.se

 

SJUKHUSKYRKAN

Kontakt: Maria Olander
E-post: maria.olander@svenskakyrkan.se

 

FÖRSKOLAN DIAMANTEN

Kontakt: Petra Strand
E-post: petra.strand@svenskakyrkan.se

 

FASTIGHET
Kontakt: Karin Molander
E-post: karin.molander@svenskakyrkan.se

Personal