Kontakta oss

Välkommen att kontakta oss. Här hittar du kontaktuppgifter till växeln och all vår personal.

Välkommen till Uddevalla pastorat

Expedition
Besöksadress: Kvarnbergsgatan 2-4, 451 32 Uddevalla
Postadress: Box 262, 451 17 Uddevalla
Växel: 0522 64 21 00
E-post: uddevalla.pastorat@svenskakyrkan.se
Expeditionens öppettider:
Förmiddag: mån-fre 09.00-12.00
Eftermiddag: mån, tis, tors 13.00-15.00

Kyrkogårdsförvaltningen
Kyrkogårdsförvaltningens expedition finns på Siegelhults kyrkogård, Sigelhultsvägen 51.
Telefontid: Vardagar 10.00-12.00, tisdagar även 15.00-16.30.
Telefon: 0522 64 21 10

Kyrkoherde
Gertrud Malmberg
E-post: gertrud.malmberg@svenskakyrkan.se

Presskontakt
Simeon Olander
E-post: simeon.olander@svenskakyrkan.se

Pressrum

Café Strömmen
Varuleverans, ring: 0704 98 01 21 eller 0522 64 21 21

församlingar och övriga verksamheter

UDDEVALLA FÖRSAMLING
Kontakt: Lotta Olsson
E-post: lotta.olsson@svenskakyrkan.se

 

LANE-RYRS FÖRSAMLING
Kontakt: Lotta Olsson
E-post: lotta.olsson@svenskakyrkan.se

 

DALABERGS FÖRSAMLING
Kontakt: Marianne Humlén
E-post: marianne.humlen@svenskakyrkan.se

 

BÄVE FÖRSAMLING
Kontakt: Johan Birging
E-post: johan.birging@svenskakyrkan.se

 

KYRKOGÅRDSFÖRVALTNINGEN

Kontakt: Helena Lind
E-post: helena.lind@svenskakyrkan.se

 

SJUKHUSKYRKAN

Kontakt: Jennie Andersson
E-post: jennie.andersson@svenskakyrkan.se

 

FÖRSKOLAN DIAMANTEN

Kontakt: Elisabet Sääf
E-post: elisabet.saaf@svenskakyrkan.se

 

KANSLI

Eva Höglund Persson
E-post: eva.hoglund.persson@svenskakyrkan.se

 

FASTIGHET
Kontakt: Karin Molander
E-post: karin.molander@svenskakyrkan.se

Personal