Other languages with Google Translate

Use Google to automatically translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Prata med oss

Kontakt

Svenska kyrkan Uddevalla pastorat Besöksadress: Kvarnbergsgatan 2-4, 45132 UDDEVALLA Postadress: Box 262, 45117 UDDEVALLA Telefon:+46(522)642100 E-post till Svenska kyrkan Uddevalla pastorat

Jourhavande präst

Kyrkan kan hjälpa dig. Akut samtals- och krisstöd.

Kontakta oss

Välkommen att kontakta oss. Här hittar du kontaktuppgifter till växeln och all vår personal.

expedition

Uddevalla pastorat

Besöksadress: Kvarnbergsgatan 2-4, 451 32 Uddevalla

Postadress: Box 262, 451 17 Uddevalla

Telefon: 0522 64 21 00

E-post: uddevalla.pastorat@svenskakyrkan.se

 

Kyrkogårdsförvaltningen
Telefon: 0522 64 21 10
Telefontid: mån, tis, tor och fre 10.00-12.00, tis även 15.00-16.30

E-post: uddevalla.kyrkogardsforvaltning@svenskakyrkan.se

 

Kyrkoherde

Gertrud Malmberg

E-post: gertrud.malmberg@svenskakyrkan.se

 

Presskontakt
Simeon Olander

E-post: simeon.olander@svenskakyrkan.se
Telefon: 0522 64 21 35
Pressrum

församlingar och övriga verksamheter

UDDEVALLA FÖRSAMLING
Kontakt: Birgitta Brodén
E-post: birgitta.broden@svenskakyrkan.se

 

LANE-RYRS FÖRSAMLING
Kontakt: Per Weist
E-post: per.weist@svenskakyrkan.se

 

DALABERGS FÖRSAMLING
Kontakt: Marianne Humlén
E-post: marianne.humlen@svenskakyrkan.se

 

BÄVE FÖRSAMLING
Kontakt: Johan Birging
E-post: johan.birging@svenskakyrkan.se

 

KYRKOGÅRDSFÖRVALTNINGEN

Kontakt: Helena Lind
E-post: helena.lind@svenskakyrkan.se

 

SJUKHUSKYRKAN

Kontakt: Maria Olander
E-post: maria.olander@svenskakyrkan.se

 

FÖRSKOLAN DIAMANTEN

Kontakt: Petra Strand
E-post: petra.strand@svenskakyrkan.se

 

FASTIGHET
Kontakt: Karin Molander
E-post: karin.molander@svenskakyrkan.se