Vargöns kyrka
Foto: Västra Tunhems pastorat

Svenska kyrkans kansli

Välkommen att besöka oss i våra nya lokaler i Vargöns kyrka.

På kansliet arbetar vi med bl. a bokningar av dop, vigslar och lokaler. Här finns vår ekonomifunktion och kyrkogårdsförvaltning.
Vill man boka ett dop, har frågor om vigslar eller om gravar, gravskick och gravskötsel är man välkommen att ringa eller hälsa på hos oss.


Välkommen!

Våra öppettider är:

t.f kyrkoherde

Petra Waller
tfn: 070-608 85 67

Församlingsexpeditionen

Må, ti, to, fr kl. 9-12. On kl. 13.30-15.30.  
tel: 0521-26 58 50
e-post: vastra-tunhem.pastorat@svenskakyrkan.se

Kyrkogårdsförvaltningen

Må-fr 07.30-16.00 (säkrast fm)

Kansli

Må-fr 07.30-16.00 (säkrast fm)

Kristina Kraft

Kanslichef
Tel: 0521-26 58 53, 0704-542 172
e-post: kristina.kraft@svenskakyrkan.se

Ulf Eklund

Kyrkogårds-och fastighetschef
Tel: 0521-26 58 55, 070-207 49 99
e-post: ulf.u.eklund@svenskakyrkan.se

Anna-Lena Fredriksson

Ekonomi
Tel: 0521-26 58 54
e-post: anna-lena.fredriksson@svenskakyrkan.se

Helen Wiik Andersson

Assistent kyrkogårdsförvaltning, information
Tel: 0521-26 58 56
e-post: helen.wiik-andersson@svenskakyrkan.se

Tina Arnesson

Assistent församlingsexpeditionen
Tel: 0521-26 58 50 (Må-fr 9-12)
e-post: tina.arnesson@svenskakyrkan.se

Claery Junttila

Assistent församlingsexpeditionen
Tel: 0521-26 58 50 (Må-fr 9-12)
e-post: claery.junttila@svenskakyrkan.se