Vargöns kyrka
Foto: Västra Tunhems pastorat

Svenska kyrkans kansli

Välkommen att besöka oss i våra nya lokaler i Vargöns kyrka.

På kansliet arbetar vi med bl. a bokningar av dop, vigslar och lokaler. Här finns vår ekonomifunktion och kyrkogårdsförvaltning.
Vill man boka ett dop, har frågor om vigslar eller om gravar, gravskick och gravskötsel är man välkommen att ringa eller hälsa på hos oss.


Välkommen!

t.f kyrkoherde

Elisabeth Tengler
tfn: 072-732 60 28

Församlingsexpeditionen

tel: 0521-26 58 50
Telefontid:
Måndag kl. 9-12
Tisdag kl. 9-12
Onsdag kl. 12.30-15.30
Torsdag kl. 12.30-15.00
Fredag kl. 9-12
e-post: vastra-tunhem.pastorat@svenskakyrkan.se

Kyrkogårdsförvaltningen

Må-fr 07.30-16.00 (säkrast fm)

Kansli

Må-fr 07.30-16.00 (säkrast fm)

Tina Arnesson

Ekonomi
Tel: 0521-26 58 53
e-post: tina.arnesson@svenskakyrkan.se

Ulf Eklund

Kyrkogårds-och fastighetschef
Tel: 0521-26 58 55, 070-207 49 99
e-post: ulf.u.eklund@svenskakyrkan.se

Anna-Lena Fredriksson

Ekonomiassistent
Tel: 0521-26 58 54
e-post: anna-lena.fredriksson@svenskakyrkan.se

Helen Wiik Andersson

Assistent kyrkogårdsförvaltning, information
Tel: 0521-26 58 56
e-post: helen.wiik-andersson@svenskakyrkan.se

Paula Bowallius

Assistent församlingsexpeditionen
Tel: 0521-26 58 50 
e-post: paula.bowallius@svenskakyrkan.se

Claery Junttila

Assistent församlingsexpeditionen
Tel: 0521-26 58 50 
e-post: claery.junttila@svenskakyrkan.se