Maria Classon framför blommor och presenter hon fått vid sin avtackning
Foto: Victoria Almén

Kyrkoherde Maria Classon avtackades

Nyhet Publicerad

Under söndagen den 27 september så avtackades Maria Classon efter nästan 14 år i Svenska kyrkan Trollhättan under ett "drop in" i Lextorpskyrkan.

Maria avslutade sin tjänst som kyrkoherde i våras men pga pandemin så sköts avtackningen upp i förhoppning att man skulle kunna samlas i större sällskap. Nu blev det tyvärr inte så men det blev ändå en fin stund med uppvaktning av bl. a församlingsbor, syföreningarna, kyrkorådet, många anställda och representanter från andra samfund på ett coronasäkert avstånd.

I församlingssalen bjöds på wraps och kaffe med kaka.

- Fantastiska 14 år att ha fått vara delaktig i tillsammans med goda medarbetare, både förtroendevalda, anställda och ideella. Tack alla för en fantastisk dag! hälsar Maria.​